“ოჯახური ძალადობის პრევენცია – სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა” – ამ თემაზე გაიმართა ერთობლივი სამოქალაქო ფორუმი მეწარმე ქალთა ფონდისა და ფონდი “სოხუმის” ინიციატივით. მოწვეულ სტუმრებს შორის იყვნენ სამთავრობო სტრუქტურის, მასმედიის, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, იურისტები, ფსიქოლოგები და მეწარმე ქალები. მეწარმე ქალთა ფონდის ბენეფიციარებმა წარმოადგინეს თავიანთი პროდუქცია, შორის საკონდიტრო და საოჯახო მეურნეობის ნაწარმი შეკერილი ტანსაცმელი. ფორუმის მონაწილეების მხრიდან დიდი ყურადღება დაეთმო ოჯახური ძალადობის გამომწვევ მიზეზებს და მათი გადაჭრის გზების ძიებას. ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ძალადობის ზრდის ერთ-ერთი ძირითადი გამაპირობებელი ფაქტორი საზოგადოებაში არსებული მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობაა. ამ პრობლემის დაძლევის გზად კი მცირე ბიზნესის განვითარების ხელშეწყობა იქნა მიჩნეული. მეწარმე ქალებმა თავიანთი ნამუშევრით წარმოადგინეს იმ პრობლემათა გადაწყვეტის გზები, რომელიც ხელს შეუწყობს მათ ეკონომიკურ ზრდას. ჯგუფური მუშაობების საფუძველზე ჩამოყალიბდა სტრატეგიული მიმართულებები და დაისახა სამომავლო სამოქმედო გეგმა.
თარიღი :09.03.11
EED-ს წარმომადგენლების ვიზიტი
ერთდღიანი სამუშაო ვიზიტით, მეწარმე ქალთა ფონდს ესტუმრნენ დონორი ორგანიზაცია EED-ს წარმომადგენლები: ილონკა ბოლტზე (პროგრამების ოფიცერი ბალკანეთის და კავკასიის ქვეყნებში), მაიკლ კრონენბერგი (უფროსი მენეჯერი ფინანსურ საკითხებში), ლევან აბაშიძე (კონსულტანტი საქართველოში).
ვიზიტის მიზანს წარმოადგენდა ფონდის საქმიანობის და სამომავლო გეგმების გაცნობა, სამუშაო ადგილების მონიტორინგი.
შეხვედრის ბოლოს სტუმრებმა შეაფასეს მუშაობა და სასარგებლო რეკომენდაციები მისცეს ფონდის თანამშრომლებს.
თარიღი :28.03.11
მრგვალი მაგიდა სოციალური მეწარმეობის თემაზე
31 აგვისტოს, მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ ჩატარებული მრგვალი მაგიდის თემა იყო „სოციალური მეწარმეობა – ახალი გამოწვევები და პერსპექტივები”. შეხვედრის მონაწილეებს შორის იყვნენ ფონდის თანამშრომლები და ბენეფიციარები, ასევე ფონდი “სოხუმის” თვმჯდომარე ალლა გამახარია და შვედეთის საერთაშორისო ქალთა ორგანიზაცია KVINNA TILL KVINNA-ს წარმომადგენელი მარი ვირდე.
სტუმრებმა ისაუბრეს სოციალური მეწარმეობის, როგორც ბიზნესში ახალი მიმართულების არსზე, თემის მობილიზაციისა და დაფინანსების წყაროს მოძიების საკითხებზე.
შვედმა სტუმარმა ისაუბრა საკუთარი ქვეყნის მაგალითზე და განაცხადა, რომ აუცილებელია სახელმწიფოს მხრიდან ქალთა მცირე ბიზნესის ხელშემწყობი სათანადო მექანიზმების ამოქმედება.
თარიღი :01.09.11
ჟურნალი “ქალი და ბიზნესი” – მე-7 ნომერი
გამოვიდა ჟურნალ “ქალი და ბიზნესის” მორიგი მე-7 ნომერი, რომელიც განახლებული დიზაინითა და ფორმატით გამოიცა. მკითხველი ინფორმაციას მეწარმე ქალთა ფონდის საქმიანობის შესახებ თემატური რუბრიკებით გაეცნობა.
რუბრიკაში ”სხვადასხვა” ორგანიზაციის მიერ მთელი რიგი მიმართულებით გაწეული ბოლო სამთვიანი მუშაობაა ასახული. “პერსპექტივებში” საუბარია მეწარმე ქალთა ფონდის სამწლიანი საქმინობის შესწავლა-შეფასების პროცესსა და შედეგებზე, რომელიც საერთაშორისო და ქართველი დამკვირვებლების მიერ განხორციელდა.
რუბრიკები “ჩვენ ვასწავლით” და “სიახლე” მოგვითხრობს ფონდის მიერ საგანმანათლებლო მიმართულებით გატარებულ ღონისძიებებზე. “წარმატებულნი” და “გამარჯვებულები” კი იმ ქალბატონებს წარმოაჩენს, რომელთა ბიზნესსაქმიანობა მეწარმე ქალთა ფონდის ხელშეწყობით წარიმართა და განვითარდა.
თარიღი : 30.09.11
„ქალი და ბიზნესი“ მორიგი გამოცემა
გამოვიდა მეწარმე ქალთა ფონდის მორიგი (№ 5) ჟურნალი. მკითხველი მასში საინტერესო მასალებს იპოვის მეწარმე ქალთა ფონდის საქმიანობაზე. ვრცელი მასალები ეთმობა ორგანიზაციის ჩართულობას ქალთა ძალადობის მიმართ მიმართულ 16 დღიან მსოფლიო საინფორმაციო კამპანიაში.
მკითხველი გაიგებს, რომ ამ კამპანიის ფარგლებში მოეწყო პირდაპირი ტელეგადაცემა, შეიქმნა ორი სამუშაო ადგილი, ჩატარდა მრგვალი მაგიდა, რომელშიც მთელი წლის მუშაობა იქნა შეჯამებული.
ტრადიციულად ჟურნალის გვერდები ეთმობა წარმატებულ ქალებს, რომლებიც საკუთარ სამომავლო გეგმებს გვაცნობენ.
თარიღი :01.02.11
ტელეგადაცემა – “ქალთა ეკონომიკური დამოუკიდებლობის სტიმულირება”
9 ივნისს, ტელეკომპანია “მეგა-TV”-ის ეთერში, მეწარმე ქალთა ფონდმა მოაწყო ტელედისკუსია თემაზე “ქალთა ეკონომიკური დამოუკიდებლობის სტიმულირება”.
ამ თემის ირგვლივ გამართულ საინტერესო მსჯელობაში ფონდის წარმომადგენლებთან ერთად აქტიურად მონაწილეობდნენ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის ხელმძღვანელი, წარმატებული მეწამრე ქალები და ბიზნეს-ტრენინგის მონაწილეები.
გადაცემაზე ეტაპობრივად იქნა მიმოხილული ფონდის მიერ განხორციელებული საქმიანობა, მიღწეული შედეგები და ქალთა მცირე ბიზნესის განვითარების მნიშვნელობა. გამოიკვეთა მოსაზრება, რომ ადამიანის ბიზნესმენად ჩამოყალიბებას განსაზღვრავს მისი პიროვნული თვისებები.
საგადასახადო კოდექსში განხორციელებულმა ცვილებებმა ცხადყო, რომ საკანონმდებლო სივრცე საკმაოდ უწყობს ხელს ბიზნესის განვითარებას და რაც უფრო ლიბერალურია სახელმწიფო პოლიტიკა, მით უფრო გულახდილი უნდა იყოს მეწარმე.
თარიღი : 29.06.11
ტრენინგი კოპიტნარში სოციალურ მეწარმეობაზე
კოპიტნარის სამხედრო დასახლებაში, მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ ჩატარდა ოთხდღიანი ტრენინგი სოციალურ მეწარმეობაზე, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო 15 ქალმა.
თემატიკა მოიცავდა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სოციალური მეწარმეობის ფორმის გამოყენება საწარმოს წარმატებული განვითარებისთვის, მეწარმეობის სქემის დაგეგვა: მისია, ხედვა და სტრატეგია, SWOT ანალიზი, მარკეტინგი, საწყისი ბიუჯეტი და შემოსავლების პროგნოზირება.
მუშაობის პროცესში მოხდა წარმატების მიღწევისათვის გადამწყვეტი ფაქტორების განხილვა, სწორი დაგეგმვა და პროექტის შედგენა.
იმუშავა ოთხმა ჯგუფმა და გაკეთდა ერთი მიმართულებით ოთხი პროექტი. ტრენინგის მონაწილეების იდეა უკავშირდებოდა ხაჭოსა და არაჟნის მინი სოციალური საწარმოს გახსნას კოპიტნარის დასახლებაში.
თარიღი :25.06.11
ტრენინგი დაგეგმარების, მონიტორინგის და შეფასების საკითხებზე
მეწარმე ქალთა ფონდის ინიციატივით ჩატარდა სამდღიანი ტრენინგი თემაზე: “ცვლილებაზე და ზეგავლენაზე ორიენტირებული დაგეგმარება, მონიტორინგი და შეფასება. გერმანიიდან სპეციალურად მოწვეული იყო დამოუკიდებელი კონსულტანტი და მწვრთნელი – ანდრეა ქუიროზ დე სოუზა.
გამოცდილმა ფასილიტატორმა, მეწარმე ქალთა ფონდის და ფონდი “სოხუმის” თანამშრომლებს საკუთარი გამოცდილება გაუზიარა და მნიშვნელოვანი რჩევები მისცა ისეთი საკითხების ირგვლივ, როგორიცაა პროექტის ლოგიკური ჩარჩოს შემუშავება, მიზნების და ინდიკატორების სწორად განსაზღვრა, მონიტორინგის და შეფასების მექანიზმების მიზანმიმართული გამოყენება.
მონაწილეებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო გაცნობოდნენ დონორი ორგანიზაცია EED-ს ახალ მოთხოვნებს, რომლებშიც განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება ცვლილებაზე და ზეგავლენაზე ორიენტირებულ მუშაობას პარტნიორების მხრიდან.
თარიღი :10.10.11
სამწლიანი მუშაობის შეფასება
20 ივნისიდან 1 ივლისის ჩათვლით, მეწარმე ქალთა ფონდის სამწლიანი მუშაობა EED-ს მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტის ფარგლებში შეაფასეს სართაშორისო და ადგილობრივმა შემფასებლებმა – რალფ ლანგემ (გერმანია) და ნინო თვალთვაძემ (საქართველო). ვინაიდან პროექტის 2011 წლის ბოლოს სრულდება, შეფასების შედეგები და რეკომენდაციები ერთგვარი გზამკვლევი იქნება ახალი საპროექტო წინადადების შემუშავების პროცესში და სამომავლო საქმიანობის განსაზღვრაში.
შეფასების მიზანი
შეფასების მიზანი იყო 2009-2011 წლის პროექტის შესწავლა შეფასების კრიტერიუმების შესაბამისად, როგორიცაა ეფექტურობა, ზეგავლენა, ეკონომიკური ეფექტი და მდგრადობა. ასევე შეფასების პროცესში მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე ობიექტური რეკომენდაციების შემუშავება.
პროექტის ეფექტურობისა და ზეგავლენის შესწავლის მიზნით შემოთავაზებული იყო ზეგავლენის მონაწილეობითი შეფასების მეთოდის გამოყენება, რომელსაც ეწოდება MAPP და იყენებს ინტერაქტიულ მეთოდებს როგორიცაა ბენეფიციარების ცხოვრების კრიტერიუმებისა და ტენდენციის ანალიზი და ზეგავლენის მატრიცის განსაზღვრა.
შეფასების პროცესი
შეფასების მეთოდოლოგია გულისხმობდა ისეთ საქმიანობებს როგორიცაა:
- რაოდენობრივი მონაცემების შეგროვება პროექტის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობების შესახებ;
- გასაუბრება/ინტერვიუები ფონდის თანამშრომლებთან, პარტნიორ ორგანიზაციებთან და სამთავრობო სტრუქტურების წარმომადგენლებთან;
- გასაუბრება 2009-2011 წლის პროექტის ფარგლებში შექმილი სამუშაო ადგილების მფლობელებთან: ქუთაისი, ხონი, ფოთი
- პროექტის ზეგავლების შესწავლის მიზნით ოთხი სესიის ჩატარება ფონდის ბენეფიციარებთან.
*სესია 1 – ქუთაისში, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს 2006-2008 წლების პროექტის ფარგლებში შექმნილი მცირე ბიზნესი მფლობელმა ქალებმა;
*სესია 2 – ფოთში შერეულ ჯგუფთან (ბიზნეს-გეგმის კონკურის გამარჯვენულები და ისინი ვინც ვერ დაიწყეს ბიზნესი ტრენინგში მონაწილეობის შემდეგ)
*სესია 3 – ქუთაისში მათი მონაწილეობით ვინც ვერ დაიწყო ბიზნესი ტრენინგში მონაწილეობის შემდეგ
*სესია 4 – ხონში მათი მონაწილეობით ვინც ვერ დაიწყო ბიზნესი ტრენინგში მონაწილეობის შემდეგ
- ორი ფოკუს ჯგუფი პროფესიული კურსების მსმენელებთან ქუთაისში
- საბოლოო ვორკშოპი ფონდის თანამშრომლებისთვის შეფასების წინასწარი შედეგების და რეკომენდაციების გასახილველად
შეფასების პერიოდის ბოლო დღეს, 1 ივლისს, შემფასებლებმა წარმოადგინეს ერთობლივად შემუშავებული წინასწარი რეკომენდაციები შემდეგი მიმართულებებით: პროექტის საერთო რელევანტურობა; მიგნებები და რეკომენდაციები ფონდის საქმიანობის მიმართულებებისთვის – ქალთა მეწარმეობის განვითარების ხელშეწყობა, პროფესიული კურსები და საზოგადოებასთან ურთიერთობა; ქმედითობა (ხარჯვითი ქმედითობა, დაგეგმარება, მონიტორინგი და შეფასება); საერთო ზეგავლენა; მდგრადობა.
აღსანიშნავია, რომ შეფასების საბოლოო ანგარიში მზადების პროცესშია და მისი წარმოდგენის შემდეგ მეწარმე ქალთა ფონდი მზად არის ბენეფიციარებს გააცნოს მიღებული რეკომენდაციები იმ მიზნით, რომ სამომავლო თანამშრომლობის განვითარებისთვის ერთობლივად დაიგეგმოს მნიშვნელოვანი მიმართულებები.
თარიღი :09.07.11
ტრენინგზე – ორგანიზაციული განვითარების მიზნით
მეწარმე ქალთა ფონდის წარმომადგენელმა დიანა ყურაშვილმა მონაწილეობა მიიღო ფონდი „ღია საზოგადოება – საქართველოს” ფინანსური მხარდაჭერით, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების შესაძლებლობების განვითარების პროექტის ფარგლებში ორგანიზებულ ოთხდღიან ტრენინგში: „მრავალფეროვნების მართვა”.
თემატიკა იყო ძალიან საინტერესო და ეხებოდა მართვის მრავალფეროვნებას, პრობლემური საკითხების სწორად გადაჭრის გზებს, თუ როგორ უნდა გავხადოთ მრავალფეროვნება ძირითად რესურსად. ყოველი განხილული საკითხის ბოლოს ტარდებოდა ჯგუფური მუშაობა, რაც კიდევ უფრო პროდუქტიულს ხდიდა მუშაობას.
თარიღი : 31.03.11
ვორკშოპი EED-ს პარტნიორებისთვის
მეწარმე ქალთა ფონდმა მონაწილეობა მიიღო 21-25 მარტს, დონორი ორგანიზაცია EED-ს მიერ პარტნიორებისთვის ორგანიზებულ სემინარზე – „შედეგებზე ორიენტირებული დაგეგმარება, მონიტორინგი და შეფასება.”
სემინარის მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა საქართველოდან და სომხეთიდან, საფუძვლიანი ცოდნა მიიღეს ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა: შედეგებზე დამყარებული მართვა, შედეგების ჯაჭვი და მისი კავშირი ლოგიკურ მატრიცასთას, EED-ს მოთხოვნები და ანგარიშის წარმოდგენის ახალი ფორმატი, საბაზისო ინფორმაცია და ინდიკატორების განსაზღვრა.
მსგავსი სემინარის ჩატარება იგეგმება ფონდის ყველა თანამშრომლისთვის იმ მიზნით, რომ მოხდეს მიღებული ცოდნის გაზიარება.
თარიღი : 25.03.11
დასრულდა პილოტური პროგრამა სკოლა „ადმინისტრაციული საქმისწარმოება და საქმიანი ეთიკეტის ნორმები“
სკოლის „ადმინისტრაციული საქმისწარმოება და საქმიანი ეთიკეტის ნორმები” უმთავრესი მიზანი იყო საშუალო ასაკის ქალების მიერ კვალიფიკაციის და ცოდნის ამაღლება, მათი შემდგომი დასაქმების ხელშეწყობის მიზნით.
ოთხთვიანი პროგრამა (აპრილი-ივლისი) ითვალისწინებდა მსმენელთა იმ ცოდნითა და უნარ-ჩვევებით უზრუნველყოფას, რომელიც აუცილებელია მათი კარიერის დაგეგმვისა და განვითარებისათვის. პიროვნული და პროფესიული უნარ-ჩვევების დაუფლებას. ინტერესების, ფასეულობების სწორად დადგენას. პრიორიტეტების განსაზღვრას. მიღებული ცოდნის შედეგად თვითშეფასების ამაღლებას.
სკოლა გაიარა რვა ქალბატონმა, ყველა იყო უმუშევარი საშუალო ასაკის ქალი უმაღლესი განათლებით. ისინი დაეუფლნენ კომპიუტერის, ინგლისურის, საბუღალტრო საქმის და საქმისწარმოების ტექნიკას.
თარიღი :30.08.11
ბიზნეს ტრენინგი ფოთსა და წყალტუბოში
სექტემბერში, ორი ტრენინგი ჩატარდა თემაზე: “მცირე ბიზნესის საფუძვლები” ფოთსა და წყალტუბოში.
მონაწილეებს შორის იყვნენ როგორც დევნილი, ასევე ადგილობრივი ქალები, რომლებიც თავიდანვე აქტიურად ჩაერთვნენ ტრენინგის მსვლელობაში.მათ მიეცათ საშუალება გამოევლინათ საკუთარი შესაძლებლობები და მიღებული ცოდნა სემინარის ბოლოს წარმოდგენილ სამაგალითო პროექტებში, რომლებშიც შეეცადნენ გამოეხატათ სტრატეგია დასახული მიზნის მისაღწევად.
მონაწილეებმა გააცნობიერეს, რომ არსებული რესურსების მიზნობრივი გამოყენება დიდი როლს თამაშობს მცირე ბიზნესის წარმატებულად განხორციელებაში.
თარიღი :30.09.11
ბიზნეს-ტრენინგი ქუთაისში აფხაზი ქალების მონაწილეობით
23-26 აგვისტოს, ჩატარდა მორიგი ტრენინგი მცირე ბიზნესის განვითარებასთან დაკავშირებით, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო 14 ქალმა, მათ შორის ორი აფხაზი ქალი (ტყვარჩელიდან და აგუბედიიდან).
მონაწილეთა შორის დიდი ინტერესი გამოიწვია თემატიკამ მცირე ბიზნეს საქმიანობასთან დაკავშირებით: ბიზნეს-გეგმის შედგენის მეთოდიკა, სტრუქტურა და მათი შინაარსის განხილვა, პროექტის განხორციელების ორგანიზაციული გეგმა, ფულის მიმოქცევის უწყისი, ხარჯთაღრიცხვის უწყისი, სამაგალითო ბიზნეს-გეგმაზე მუშაობა, მსმენელთა ბიზნეს იდეების განხილვა.
საპრეზენტაციოდ წარმოდგენილ იქნა სამაგალითო ბიზნეს გეგმები ვაჭრობისა და მომსახურების სფეროში.
ტრენინგის დასრულების შემდეგ მონაწილეებს საშუალება ქონდათ, სამი დღის განმავლობაში მიეღოთ კონსულტაცია ბიზნეს-გეგმის შემუშავებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე. შედეგად, თხუთმეტი მსმენელიდან საკონკურსოდ პროექტების წარმოსადგენად ემზადება ათი მონაწილე.
თარიღი :31.08.11
ბიზნეს-ტრენინგი ზესტაფონში
19-22 ივლისს,ზესტაფონში – კვალითის დასახლებაში, მეწარმე ქალთა ფონდმა მორიგი ტრენინგი ჩაატარა მცირე ბიზნესის საფუძვლებში. ტრენინგის 15 მონაწილე ქალი გაეცნო სამეწარმე საქმიანობასთან დაკავშირებულ საკითხებს. ამომწურავად იქნა განხილული მარკეტინგი და ბაზრის კვლევის სტრატეგია, საქართველოს საგადასახადო კოდექსი და სამეწარმეო საქმიანობის სამართლებრივი ასპექტები, ბიზნეს-გეგმის შემუშავების პრინციპები.ბიზნეს-პროექტებზე ჯგუფური მუშაობის პროცესში გამოიკვეთა მონაწილეების დაინტერესება ისეთ სფეროებზე, როგორიცაა მომსახურების და ვაჭრობის სფერო, საოჯახო მეურნეობა (მეფუტკრეობა).
თარიღი :22.07.11
ბიზნეს-ტრენინგი ქუთაისში
17-20 მაისს მცირე ბიზნესის საფუძვლების თემაზე ჩატარებული ტრენინგი განსხვავებული იყო იმ კუთხით, რომ ინტეგრირებული ჯგუფი აერთიანებდა დევნილ და ადგილობრივ ახალგაზრდებს.
მონაწილეები თავიდანვე ინტერესით მიუდგნენ პროგრამით გათვალისწინებული თითოეული საკითხის შესწავლას და აქტიურად მონაწილეობდნენ როგორც დისკუსიებში, ასევე პრაქტიკული დავალებების შესრულებაში.
ტრენინგის ბოლო დღეს, ჯგუფური მუშაობისას, დამოუკიდებლად იმუშავეს სამაგალითო ბიზნეს-გეგმებზე. მათ მიერ წარმოდგენილი იდეები, ძირითადად ეხებოდა მომსახურების სფეროს.
ერთკვირიანი კონსულტაციების შემდეგ, თითოეულ მონაწილეს აქვს შესაძლებლობა, კომისიას წარუდგინოს საკონკურსო პროექტი და გამარჯვების შემთხვევაში შექმნას სამუშაო ადგილი.
თარიღი :23.05.11
მორიგი ბიზნეს ტრენინგი ქუთაისში
მეწარმე ქალთა ფონდმა მორიგი ტრენინგი ჩაატარა ქუთაისში 15 დევნილი და ადგილობრივი ქალის მონაწილეობით. თემატიკა უცვლელი რჩება: ქალთა ლიდერობი პრინციპები, სამეწარმეო საქმიანობის სამართლებრივი ასპექტები, საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, ბიზნეს-გეგმის შემუშავების პრინციპები, მარკეტინგი და ბაზრის კვლევის სტრატეგია.
ჯგუფის წევრები, სხვადასხვა ასაკის ქალები და მათ შორის ახალგაზრდები, განსაკუთრებული აქტიურობით გამოირჩეოდნენ პრაქტიკული სავარჯიშოების შესრულების დროს.
ტრენინგის ბოლოს, მონაწილეებს მრავალი საინტერესო იდეა დაებადათ. ისინი აპირებენ ბიზნეს-პროექტების საკონკურსო კომისიისთვის წარდგენას.

“Prevention of domestic violence – strategy and action plan” – this was a topic of the joint civil forum arranged by Fund of Women Entrepreneurs and Fund “Sukhumi” in Kutaisi. The invited guests represented local government structures, mass-media, civil scoiety, lawyersn psychologists and women entrepreneurs. The beneficiaries of Fund of Women Entrepreneurs presented their production, inclunding confectionery, family farming products and etc. The forum participants attracted attention to discussing the reasons and ways of solution the problem of domestic violence. There was highlighted, that one of the factors of increased facts of violence is hard socio-economic conditions in the society. One of the means of fighting against this problem is to support development of small business. Women entrepreneurs, in the group work presentation, considered the ways out directed on encouraging the economic growth. At the completion, the stratedic directions and the action plan was elaborated to be considered in further activities.
Date:09.03.11
Visit of EED representatives
27143630
Fund of Women Entrepreneurs was  visited by the representatives of the donor organization EED: Ilonka Boltze (Program Officer in Balkans and Caucasus), Michael Kronenberg (senior manager of financial instruments),  Levan Abashidze (Consultant in Georgia).
The aim of the visit was to get acquainted with the Fund’s activities and future plans and monitoring of work places.  At the end of the day, the guests evaluated the work and made recommendations to the Fund.
Date:28.03.11
Roundtable on the topic of social entrepreneurship
99037606
On August 31, Fund of Women Entrepreneurs organized a round table discussion on “Social Entrepreneurship – New Challenges and Prospects.” Among the participants there were the employees of the Fund and beneficiaries, as well as the chairperson of Fund “Sukhumi” – Alla Gamakharia and the representative of the Swedish women’s international organization KVINNA TILL KVINNA – Marie Wirde.
The roundtable participants discussed the topic of social entrepreneurship as a new trend in business, the mobilization of the community and search for funding sources.
The guest from Sweden spoke about the example her country that the State necessarily must develop mechanisms to support women’s small businesses.
Date:01.09.11
Journal “Woman and Business” – 7th issue
72529332The seventh issue of the journal “Women in Business” was issued in an updated design and format. Readers will be provided with the information about the thematic rubrics on the activities of Fund of Women Entrepreneurs Forum.
The rubric “various” reflects the work, undertaken by the organization during last three months. The “Perspectives” covers the evaluation process and the results of Fund’s three-year work, implemented by the international and local evaluators.
The rubrics “we teach” and “novelty” is about the educational activities. As for the “successful stories” and “winners” tells about the women, whose business have been developed through the support of Fund of Women Entrepreneurs.
39291470
Date: 30.09.11
“Woman and Business” – sixth edition
The first article in the newsletter is devoted to the visit of the representatives of the donor organization EED: Ilonka Boltze (Program Officer in Balkans and Caucasus), Michael Kronenberg (senior manager of financial instruments),  Levan Abashidze (Consultant in Georgia).  The guests visited two work places in Kutaisi as well.
The other articles cover the information on: work places created within the project of FWE, the civil forum on the topic “Domestic violence – strategy and action plan”, the international conference in Vilnius, a new initiative of FEW to support women – “School for women – administrative management and business ethics”.
As usual, the lawyer provides the interesting information for the beginner entrepreneurs.
bukleti7
Date:01.02.11
Telecast – “Promotion of women’s economic independence”
On June 29, Fund of Women Entrepreneurs organized a TV-discussion on “Mega-TV” – “Promotion of Women’s Economic Independence.”
An interesting discussion around this topic was held with active participation of the Georgian Young Lawyers’ Association Kutaisi Branch Manager, the successful women entrepreneurs and business training participants.
There was reviewed the Fund’s activities, achievements and the importance of women’s small business development and expressed the opinion that the establishment of a person as a businessman depends on personal qualities.
The changes in the tax code have shown that the space is quite stimulating business development, and the more liberal is state policy, the more honest should be entrepreneurs.
Date: 29.06.11
Training in Kopitnari on Social Entrepreneurship
86625250
Fund of Women Entrepreneurs conducted a four-day training on social entrepreneurship in Kopitnari with participation of fifteen women.
The thematic included the following issues – role of social entrepreneurship in progressive development of enterprise, planning of entrepreneurship schedule: mission, vision and strategy, SWOT analysis, marketing, initial budget and forecasting of incomes.
In the course of the training, there were discussed key factors for success, right planning and project elaboration procedures.
Four groups designed their projects within the same area. Their idea focused on establishment of the mini social enterprise of sour-cream and cottage cheese.
Date:25.06.11
Training on planning, monitoring and evaluation issues
932353443-300x225
Fund of Women Entrepreneurs organized a three-day workshop on the topic “Outcome and impact oriented planning, monitoring and evaluation. The seminar was rendered by a specially invited free lance consultant and trainer from Germany – Andrea Quiroz de Souza.
The  experienced facilitator shared her experience and gave valuable advice to the staff of Fund of Women Entrepreneurs and the Fund “Sukhumi” on such issues as elaboration of logical framework, proper identification of outcomes and indicators, purposeful application of monitoring and evaluation mechanisms.
Particularly important for the participants was the detailed information about the new requirements of the donor organization EED, which places special emphasis on the outcome and impact oriented work of partner organizations.
Date :10.10.11
Evaluation of the three year project
64786127-300x225
From June 20 to July 1, the work of Fund of Women Entrepreneurs within a three-year project, financed by EED, was evaluated by the international and national evaluators – Ralf Lange (Germany) and Nino Tvaltvadze (Georgia). As the project ends at the end of 2011, the evaluation results and recommendations will be a kind of guide in the process of development a new project proposal and in reviewing the future work.
Objective of the evaluation
The evaluation was meant to assess the project 2009-2011 in accordance with the evaluation criteria – relevance, effectiveness, impact, efficiency and sustainability. As well as to provide information and recommendations based on the obtained data.
For assessment of project effectiveness and impacts it is proposed to apply a participatory impact assessment method called MAPP, which is using interactive tools such as a life curve of beneficiaries and trend analysis for identification of gross impacts and a influence matrix for rating of net impacts.
Evaluation Process
• Establishing/ compiling quantitative data on the employment status of all beneficiaries trained in vocational skills and business skills;
• Interviews with Fund staff, as well as  the key staff of collaborating institutions (NGO, Government);
• Visits to beneficiaries and individual interviews with the women entrepreneurs of 2009-2011: Kutaisi, Khoni, Poti;
• Interactive impact assessment sessions for the fund beneficiaries:
*Session 1 – Kutaisi – a group of women entrepreneurs who were granted within the project of 2006-2008;
*Session 2 –  Poti – a mixed group of granted beneficiaries and those who could not get grant within the project of 2009-2011;
*Session 3 – Kutaisi –  a group of beneficiaries who could not get a grant after the business-training in the period of 2009-2011;
*Session 4  – Khoni – a group of beneficiaries who could not get a grant after the business-training in the period of 2009-2011;
• Two focus group discussions with the trainees of vocational training courses;
• Internal debriefing workshop for discussing results and recommendations;
At the last day of the evaluation period, the evaluators presented jointly developed preliminary recommendations on the following areas: Overall relevance of project; Findings and recommendations on effectiveness of – Promotion of women entrepreneurs, Vocational training, PR work; Efficiency (cost efficiency…, PME);  Overall impact;  Sustainability
Project relevance, findings and recommendations of the Fund’s activities – for women entrepreneurship development, vocational training and public relations, sustainable (expenditure sustainable, planning, monitoring and evaluation), the total impact, sustainability.
The final evaluation report is in the process of elaboration and after it is submitted, Fund of Women Entrepreneurs is ready to introduce the recommendations to the beneficiaries in order to jointly plan future cooperation in the development of important trends.
Date :09.07.11
At the training – capacity building
37196121-300x225
The representative of Fund of Women Entrepreneurs, Diana Kurashvili participated in four-day training on “diversity management”, organized by the financial support “Open Society – Georgia”, within the project on capacity development of civil society organizations.
The thematic was very interesting, including the issues as diversity management, correct ways of solving problems, how to make the diversity the basic resources. After discussions on each issue the group works were carried out, that made the seminar even more effective.
Date :31.03.11
Workshop for EED partners
eeeeFund of Women Entrepreneurs was represented at the workshop on March 21-25, organized by EED for the partners – “Outcome and Impact Oriented PME”. The workshop participants from the non-governmental organizations of Georgia and Armenia obtained the knowledge of the issues such as results-based management, the results chain and its relation logical framework, EED requirements and new reporting format, baseline data and indicators definition. Similar seminar will be planned for the Fund’s staff in order to share with the important experience.
Date :25.03.11
Finished pilot program – School for women “Office management and business ethics”
02243600The school “Office management and business ethics” was aimed at enhancing skills and knowledge of middle-aged women to facilitate their further employment.
The four-month program (April – July) anticipated providing the students with essential knowledge for their career planning and development, mastering their personal and professional skills and determining of priorities
Eight middle-aged women finished the school. All of them were unemployed with higher education. The programme covered computer, English, accounting and office management courses.
Date:30.08.11
Business Training in Poti and Tskaltubo
73963786
In September, two trainings were conducted on the theme “Small Business Basics”, in Poti and Kutaisi.
The participants included both IDPs and local women who were actively involved in the training course.
They were given the opportunity to reveal their capabilities and the obtained knowledge in the presented exemplary projects at the end of the training, reflecting the strategy of achieving the goals.
The participants have realized that the proper use of existing resources plays important role in running small businesses successfully.
Date:30.09.11
Business-training in Kutaisi with the participation of the Abkhaz women
46241808On August 23-26, a regular business-training was held, which was attended by 14 women, among whom there were two women from Abkhazia – Tkvarcheli and Agubedia.
Of particular interest among the participants raised a topic related to the activities of small businesses: a technique preparing a business-plan, organizational plan for the project, the cash flow sheet, review of their business-ideas.The presentations were made of the business-plans in the service sector and trade.
After the training, the participants, for three days, were given opportunity to get advice on preparing a business-plans. Ten participants of the training are prepared to present their projects for the tender.
Date:31.08.11
Business Training in Zestaponi
37713025
On July 19-22, Fund of Women Entrepreneurs held a regular training on the basics of small business in Zestaponi – the settlement of Kvaliti. Fifteen participants of the training got acquainted with the issues of entrepreneurship, have been thoroughly explored the marketing strategies and market research, tax law and legal aspects of business, the principles of preparing a business-plan.
In the process of group works on elaboration of business-projects there was identified the participants’ interest in service provision sector and family farming (apiculture or beekeeping).
Date:22.07.11
91641919
On May 17-25, there was conducted a training on the basis of small business. It differed from previous ones in that the integrated group joined both IDP and local youth. From the very beginning, the participants expressed the interest on each issue, as well as actively participated in discussions and in the practical tasks.
On the last day of training, the participants developed interesting business-plans in the groups. The ideas presented, mainly related to the service sector. After a week of consultations, each participant has an opportunity to present their business-projects to the competition committee and in case of approval, new work places will be created.
Date:23.05.11
Business training in Kutaisi
55668099
Fund of Women Entrepreneurs organized the next training with participation of fifteen women IDPs and locals. The thematic remains the same: women’s leadership, legal aspects of entrepreneurship, Tax Code of Georgia, the principles of developing business-plan, marketing and strategy of market research.
The group members, women of different age, were mostly active during the practical tasks.
At the completion, the women expressed very interesting ideas. They intend to submit business-projects to the competition commission.