მშვიდობისმყოფელ ქართველ და რუს ქალთა კონფერენცია
4-6 დეკემბერს, მეწარმე ქალთა ფონდის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს თბილისში ჩატარებულ ქართველ და რუს მშვიდობისმყოფელ ქალთა კონფერენციაზე, რომელსაც ორგანიზება გაუკეთა კულტურულ-ჰუმანიტარულმა ფონდმა “სოხუმმა” (საქართველო) და ორგანიზაცია “დონის ქალთა კავშირმა” შვედეთის ქალთა ფონდის KVINNA TILL KVINNA-ს მხარდაჭერით. შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის, პოლიტიკური დაპირისპირების რთულ პირობებში, ადამიანური კონტაქტების და კეთილმეზობლური ურთიერთობების აღდგენის შესაძლებლობები. კონფერენციაზე შემუშავდა მოქმედების კონკრეტული გეგმა, რომელიც შემდგომი სამშვიდობო პროცესის საფუძველი გახდება.
თარიღი :06.12.09
კონფერენცია სტოკჰოლმში
25-27 ნოემბერს, შვედეთის არასამთავრობო ორგანიზაცია “Operation 1325”-ის მიერ სტოკჰოლმში ჩატარდა კონფერენცია თემაზე: “უშიშროების სექტორის რეფორმა და გაეროს რეზოლუცია 1325”. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობდნენ როგორც ნაციონალური არასამთავრობო ორგანიზაციები, ასევე სამთავრობო სტრუქტურისა და ევროკავშირის წარმომადგენლები. სამდღიანი კონფერენცია ითვალისწინებდა როგორც პლენარულ სესიებს, ასევე მუშაობას ჯგუფებში. საქართველოს დელეგაციაში შედიოდნენ ხუთი ქალბატონი, მათ შორის ალლა გამახარია (ფონდი “სოხუმის” თავმჯდომარე) და მერი გელაშვილი (მეწარმე ქალთა ფონდის თავმჯდომარე). კონფერენციაზე განხილულ იქნა ისეთი საკითხები, როგორიცაა სახელმწიფოს უსაფრთხოება, ადამიანთა უსაფრთხოება და გენდერული საკითხები, უსაფრთხოების სექტორის რეფორმასთან მიმართებაში.
თარიღი :27.11.09
ორგანიზაციის წარმომადგენლის ვიზიტი
მეწარმე ქალთა ფონდს დონორი ორგანიზაცია EED-ს წარმომადგენელი ილონკა ბოლტზი სტუმრობდა. იგო გაეცნო ფონდის საქმიანობას და დაათვალიერა ქუთაისში შექმნილი სამუშაო ადგილები. ქ-მა ილონკამ ხაზგასმით მიუთითა, რომ ფონდელთა საქმიანობა აუცილებელი, სასარგებლო და სამაგალითოა. კმაყოფილება გამოთქვა იმასთან დაკავშირებით, რომ მეწარმე ქალთა ფონდმა მისი არსებობის მცირე ხნის განმავლობაში დიდი საქმის გაკეთება შესძლო. “მიუხედავად იმისა, რომ მეწარმე ქალთა ფონდი ახალგაზრდა ორგანიზაციაა, მას გააჩნია დიდი გამოცდილება და წარმატებულად ახორციელებს დასახულ ამოცანებს. ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება მათი ძირითადი მიზანია, რაც უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია ბენეფიციარების გააქტიურებისთვის, საკუთარი იდეებისა და შესაძლებლობების გამოსავლენად” – აღნიშნა სტუმარმა. მისი მოსაზრებით, ქალი რომელიც მცირე ბიზნესში გარკვეულ წარმატებას მიაღწევს, მაგალითს უჩვენებს სხვას და ასწავლის მას საკუთარი საქმის სწორად წარმართვას.
თარიღი :22.10.09
მრგვალი მაგიდა
23 სექტემბერს ჩატარდა მრგვალი მაგიდა თემაზე “ეკონომიკური ურთიერთობის დამყარება კონფლიქტურ რეგიონებთან – ნდობის აღდგენის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება”.
ღონისძიება მიეძღვნა გაეროს გენერალური ასამბლეის გადაწყვეტილებით 1981 წელს გამოცხადებულ “საერთაშორისო მშვიდობის დღეს” – 21 სექტემბერს. მასში მონაწილეობა მიიღეს ფონდის ბენეფიციარებმა – მეწარმე ქალებმა და პროფესიული გადამზადების კურსების მსმენელებმა.
შეხვედრის დასაწყისში მოხდა ჟურნალ “ქალი და ბიზნესის” პრეზენტაცია, ასევე წლის პირველ ნახევარში განხორციელებული საქმიანობის მოკლე ანგარიშის წარდგენა.
ამის შემდეგ, მოწვეულმა ექსპერტმა ბ-მა ალუ გამახარიამ გააკეთა საინტერესო მოხსენება არასამთავრობო ორგანიზაციების როლზე და მნიშვნელობაზე კონფლიქტის დასარეგულირებლად და სამშვიდობო პროცესების ეკონომიკურ ჭრილში გადასაყვანად. მონაწილეები აქტიურად ჩართვნენ დისკუსიებში.
თარიღი :23.09.09
მეწარმე ქალთა ფონდმა ჩაატარა მრგავლი მაგიდა, რომელსაც ესწრებოდნენ მეწარმე ქალები და პროფესიული გადამზადების კურსების მსმენელები – 23 ადამიანი.
მრგვალი მაგიდის ჩატარების მთავარი მიზანი იყო არსებული გამოცდილების გაზიარება და მუშაობის პერიოდში გამოვლენილი პრობლემების განხილვა, მათი გადაჭრის გზების ძიება და რეკომენდაციების შემუშავება.
“ჩვენ ვაგრძლებთ გასულ წლებში დაწყებული საქმიანობის განხორციელებას და კვლავ აქტიურად ვუჭერთ მხარს ქალების ჩართულობას მცირე ბიზნესში. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებები ხელს შეუწყობს მათი ეკონომიკური დამოუკიდებლობის მოპოვებას, რაც განაპირობებს ქალთა როლის ამაღლებას საზოგადოებასა და ოჯახში”– აღნიშნა მერი გელაშვილმა (მეწარმე ქალთა ფონდის თავმჯდომარემ)
პროფესული გადამზადების კურსების მსმენელებმა ისაუბრეს თუ რამდენად მნიშვნელოვანია მათთვის საჭირო უნარ-ჩვევების დაუფლების შესაძლებლომის მიცემა
მეწარმე ქალები, თავიანთ გამოსვლებში ძირითადად აღნიშნავდნენ რომ მათ გაუჩნდათ მცირე თუმცა სტაბილური საარსებო წყარო რაც საგრძნობლად აუმჯობესებს მათ სოციალურ მდგომარეობას.
გამართულ დისკუსიებში კიდევ ერთხელ გამოიკვეთა მცირე ბიზნესის განვითარების პრიორიტეტულობა, რამდენადაც იგი შეიძლება ჩაითვალოს როგორც დასაქმების ერთ-ერთი საუკეთესო საშუალება.
თარიღი :30.06.09
ტრენინგ-სემინარი არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის
2-6 ნოემბერს, მეწარმე ქალთა ფონდის წარმომადგენელი დიანა ყურაშვილი დაესწრო ტრენინგს, რომელიც ჩატარდა პოლონური არასამთავრობო ორგანიზაციების კოალიციის მიერ (Non-Governmental Development Organizations-NGDOs). პირველ დღეს, კოალიციის დირექტორმა ვიოჩეხ ტვოროვსკიმ ისაუბრა არასამთავრობო სექტორის მუშაობაზე, თუ რისთვის არსებობენ ისინი, როგორი უნდა იყოს მათი საქმიანობის სფეროები, თანამშრომლობის მექანიზმებზე. ასევე ყურადღება გამახვილდა კოალიციების შექმნაზე და პოტენციური პარტნიორის შერჩევაზე. ტრენინგის მსვლელობისგან საუბარი შეეხო მოხალისეთა მუშაობას, მათი მოქმედები ფორმებს. მონიკა მელინგერი შეეხო სოციალურ ეკონომიკას და არასამთავრობო როგანიზაციების როლს. აგრო ბიზნესის განვითარება, პროექტების დაწერა და მისი ეტაპები, დაფინანსების მოძიება, პრობლემების ანალიზი – ეს ის საკითხებია რომლებზეც საინტერესო მასალები წარმოადგინა ანნა ზოროვიეცკამ. თითოეული საკითხი მაგალითების განხილვით იყო წამოდგენილი, რომელშიც მონაწილეები აქტიურ მონაწილეობას იღებდნენ. უნდა აღინიშნოს რომ, ტრენინგი ჩატარდა პოლონეთის საგარეო საქმეთა სამინიშტროს მხარდაჭერით.
თარიღი :06.11.09
ბიზნეს-ტრენინგი ხონში
მეწარმე ქალთა ფონდის ინციატივით, მორიგი ბიზნეს-ტრენინგი ჩატარდა ხონში, სამხედრო დასახლებაში მცხოვრები დევნილი ქალებისათვის (სულ 15 მონაწილე). სემინარის მიზანი იყო მცირე ბიზნესის საფუძვლების შესწავლა, რათა შეიქმნას საუკეთესო სამუშაო ადგილები და გაუმჯობესდეს ბენეფიციარების სოციო-ეკონომიკური პირობები. ტრენინგის თემატიკა მოიცადა ისეთ საკითხებს როგორიცაა მცირე ბიზნესის არსი, ბიზნეს-გეგმის შედგენა, მისი სტრუქტურა და მიზანი. სემინარის მსვლელობისას მონაწილეები მივიდნენ იმ დასკვნამდე რომ მიზანდასახულობა, სურვილი და სწორი არჩევანი ხელს შეუწყობს ბიზნეს-იდეის წარმატებულად განხორცილებას. ჯგუფური მუშაობის შედეგად წარმოდგენილ იქნა 5 ბიზნეს-გეგმა. ქალბატონებმა მაქსიმალურად გამოავლინეს საკუთარი შესაძლებლობები. პრეზენტაციებში აისახა სტრატეგია დასახული მიზნის სწორად განსახორცილებლად. ტრენინგის შემდეგ მონაწილეებს საშუალება აქვთ შეიმუშაონ და საკუნკურსო კომისიას წარუდგინონ რეალურად განხორცილებადი, სიცოცხლისუნარიანი და მდგრადი პროექტები.
თარიღი : 20.11.09
ბიზნეს-ტრენინგი ქუთაისში
21-24 აპრილს, მეწარმე ქალთა ფონდის ინიციატივით ჩატარდა ტრენინგი მცირე ბიზესის საფუძვლებში. მასში მონაწილეობა მიიღეს ქუთაისში, სხვადასხვა კოლექტიურ ცენტრში მცხოვრებმა დევნილმა ქალებმა (სულ 15 მონაწილე).
სასწავლო პროგრამა ითვალისწინებდა შემდეგ საკითებს: მესამე სექტორის როლი და ქალთა ლიდერობის საკითხები, სამეწარმეო საქმიანობის მოწყობის ორგანიზაციულ სამართლებრივი ფორმები, მცირე ბიზნესის მენეჯმენტი, ბიზნეს-გეგმის მეთოდიკა, სტრუქტურა და შინაარსი, მარკეტინგის გეგმა, რისკის ფაქტორების და მათი განეიტრალების გზები და სხვა.
ტრენინგის პროცესში იმართებოდა დისკუსიები ბიზნესის საკითხებზე. თეორიულ მასალებს თან ახლდა საქმიანი თამაშები ბიზნეს-ურთიერთობების გამოსავლენად.
ტრენინგის დასრულების შემდეგ, მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ საკონკურსო კომისიისთვის წარმოედგინათ საკუთარი ბიზნეს-პროექტები. წარმოდგენილი ექვსი პროექტიდან დაფინანსდა ოთხი საუკეთესო და შესაბამისად შეიქმნა ოთხი სამუშაო ადგილი (იხ. “სამუშაო ადგილები”).
თარიღი :24.09.09
ტრენინგი მცირე ბიზნესის საფუძვლებზე ზესტაფონში
28-31 ივლისს, მეწარმე ქალთა ფონდმა მორიგი ტრენინგი ჩაატარა მცირე ბიზესის საკითხებზე ზესტაფონში. მასში მონაწილეობა მიიღო სხვადასხვა კოლექტიურ ცენტრში მცხოვრებმა თხუთმეტმა დევნილმა ქალმა.
პროგრამით გათვალისწინებული თემატიკა ეხებოდა ქალთა ლიდერობას, სამეწარმეო საქმიანობის მოწყობის სამართლებრივ ფორმებს, მცირე ბიზნესის მენეჯმენტს, ბიზნეს-გეგმის მეთოდიკას, მარკეტინგის გეგმას და სხვა.
ტრენინგის პროცესში გამართული დისკუსიების მონაწილეები აქტიურად განიხილავდნენ მათთვის საინტერესო საკითხებს და ტრენერებისგან იღებდნენ სასარგებლო რჩევებს.
ტრენინგის დასრულების შემდეგ მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ, საკონკურსო კომისიისთვის წარედგინათ საკუთარი ბიზნეს-პროექტები, რომელთა შორის, განხილვის შემდეგ, შეირჩა ოთხი საუკეთესო ბიზნეს-გეგმა და, შესაბამისად, შეიქმა სამუშაო ადგილი.
ეკა ბაღათურია: “ტრენინგმა კიდევ ერთხელ დამარწმუნა იმაში, რომ აუცილებლად შევძლებ სილამაზის სალონის გახსნას, სადაც მოვემსახურები როგორც დევნილ, ასევე ადგილობრივ მოსახლეობას.”
გრძელდება ინგლისური ენის კურსები
კიდევ ოცდასამმა ახალგაზრდა ქალმა გაიარა ინგლისური ენის კურსები. ისინი დაყოფილი იყვნენ ორ ჯგუფად: დამწყები და საშუალო. უნდა აღინიშნოს, რომ მსგავსი კურსები მნიშვნელოვანი დახმარებაა ფონდის ბენეფიციარებისთვის, ვინაიდან მათ აქვთ შესაძლებლობა გაიუმჯობესონ ინგლისური ცოდნა ყოველგვარი დამატებითი ხარჯების გარეშე. ვინაიდან კურსებზე მსურველთა რაოდენობა დიდია, დეკემბრის თვიდან დაიწყება სამთვიანი კურსები კიდევ ორ ახალი ჯგუფისთვის ქუთაისში.
თარიღი :30.11.09
ჭრა-კერვის კურსები ქუთაისში
ნოემბრის თვიდან, მეწარმე ქალთა ფონდის ინციატივით გაიხსნა ჭრა-კერვის კურსები. ხუთი ახალგაზრდა ქალი, რომელთა შორის არიან როგორც დევნილები ასევე ადგილობრივები, დიდი მონდომებით ეუფლებიან ამ ხელობას. ისინი თვლიან რომ მიღებული ცოდნა მომავალში გამოადგებათ საკუთარი საქმის წამოწყებაში და ეკონომიკური დამოუკიდებლობის მიღწევაში.
თარიღი :15.11.09
გრძელდება საბუღალტრო კურსები
დეკემბრის ბოლომდე გრძელდება სამთვიანი საბუღალტრო კურსები მეწარმე ქალთა ფონდის ოფისში, რომელსაც ესწრებიან დევნილი და ადგილობრივი ახალგაზრდა ქალები. კურსის თემატიკა მოიცავს ისეთ საკითხებს როგორიცაა: ბუღალტრული აღრიცხვის ზოგადი დახასიათება, თანხების მოძრაობა, ბანკთან ურთიერთობა, საგადასახადო კანონმდებლობა და სხვა. მიღებული ცოდნის გაღრმავების მიზნით ტარდება პრაქტიკული მეცადინეობა განხილული თეორიული მასალის ირგვლივ.
თარიღი :01.11.09
ქსოვის კურსები დევნილი ქალებისთვის
დევნილი ქალების უკვე მესამე ჯგუფი გადის დაზგაზე ქსოვის შემსწავლელ კურსებს. ორ მსმენელს გაკვეთილები კვირაში სამი დღე უტარდება. კურსის პროგრამით გათვალისწინებულია შემდეგი საკითხები: უსაფრთხოების ტექნიკა, ნედლეულის შერჩევა, ქსოვის დაწყების სამი მეთოდი. ზომების აღება. ნიმუშის გაანგარიშება, ჯიბეების და პეტლების დამუშავება, პულოვერის და სხვადასხვა სახის იუბკების, წინდების, ქუდების დს ყელსახვევის ქსოვა.
თარიღი :30.10.09
ფოთში დასრულდა პროფესიული კურსები
დასრულდა ფოთში ორგანიზებული სამთვიანიპროფესიული კურსები, რომელშიც მონაწილე 44 ბენეფიციარმა შეიძინა უნარ-ჩვევები შემდეგი კუთხით: კომპიუტერული ტექნიკა – 13, ინგლისური ენა- 15, საბუღალტრო საქმე – 16.
ინგლისური ენის კურსის მსმენელმა გაიღრმავეს ცოდნა და შეუძლიათ მისი პრაქტიკაში გამოყენება: თავისუფლად ისაუბრონ სხვადასხვა თემებზე და თარგმნონ საშუალო დონის სირთულის ტექსტები.
კომპიუტერული კურსზე ბენეფიციარები დაუფლენ საოფისე პროგრამებთან მუშაობის უნარ-ჩვევებს, ასევე ინტერნეტის მოხმარებას.
ბუღალტერიის კურსები გულისხმობდა როგორც თეორიული მასალის გაცნობას, ასევე პრაქტიკულ სავარჯიშოებს და სათანადო ცოდნის დაგროვებას სამომავლოდ კომპიუტერულ-საბუღალტრო პროგრამა “ორის”-ზე სამუშაოდ.
თარიღი : 05.12.09
კომპიუტერის შემსწავლელი კურსები
ოქტომბრის თვიდან განახლდა კომპიუტერის შემსწავლელი სამთვიანი კურსები ქუთაისში, მეწარმე ქალთა ფონდის ოფისში. კურსების მონაწილე ახალგაზრა ქალები დაყოფილი არიან ორ ჯგუფად. ისინი ეუფლებიან კომპუტერთან მუშაობის ძირითად პრინციპებს და საოფისე პროგრამებს, მათ შორის: MS Word, MS Excel, PowerPoint და სხვა.
თარიღი :15.10.09
პროფესიული გადამზადება ხონში
მეწარმე ქალთა ფონდის ინიციატივით ხონში, №4 საჯარო სკოლის შენობაში გახსნილ ქალთა მხარდაჭერის ცენტრში იგეგმება პროფესიული გადამზადების კურსების გახსნა.
კერძოდ, ფონდის ბენეფიციარებს – დევნილ და ადგილობრივ ქალბატონებს – საშუალება ექნებათ, დაეუფლონ კომპიუტერის უნარ ჩვევებს და ინგლისურ ენას, ასევე შეისწავლონ ჭრა-კერვა.
აღნიშნული ცენტრი მნიშვნელოვან მხარდაჭერას გაუწევს როგორც დევნილ, ისე ადგილობრივ ქალებს პროფესიული მომზადების თვალსაზრისით.
თარიღი : 07.10.09
პროფესიული გადამზადება
პროექტის ფარგლებში, მეწარმე ქალთა ფონდის საქმიანობაში საფუძველი ჩაეყარა ახალ მიმართულებას, რაც ბენეფიციარების პროფესიულ გადამზადებას ითვალისწინებს.
მაისის თვეში ორგანიზება გაუკეთდა ინგლისური ენის, კომპიუტერის უნარ-ჩვევების და ქსოვის შემსწავლელ კურსებს. თითოეული კურსი გათვლილია სამ თვეზე და მასში მონაწილეობას ღებულობენ დევნილი გოგონები და ქალები.
“უფასო კურსები შესანიშნავი შესაძლებლობაა ჩვენთვის ინგლისური ენის შესასწავლად და კომპიუტერთან მუშაობის უნარ-ჩვევების განვითარებისათვის. აქ მიღებული ცოდნა აუცილებლად გაგვიადვილებს სამუშაოს პოვნას ” – აღნიშნავს ია კვიციანი.
“გოგონები მონდომებულნი არიან დაეუფლონ საქსოვ მანქანასთან მუშაობის უნარ-ჩვევებს და ყოველდღიურად აუმჯობესებენ შედეგებს. მთავარია მათ შეძლონ მიღებული ცოდნის გამოყენება” – ნინო ჩეგიანი (ქსოვის ოსტატი).

Conference of Georgian and Russian women-peacemakers
On December 4-6, the representatives of Fund of Women Entrepreneurs participated at the conference of Georgian and Russian women-peacemakers, organized by Fund “Sukhumi” (Georgia) and “The Union of Don Women” (Russia), with support of Swedish women foundation KVINNA TILL KVINNA. The meeting participants discussed possibilities of restoring interpersonal contacts and good neighborly relations between the two countries in the complicated conditions of political confrontation. At the conference, there was elaborated the action plan, the will be basis for further peace processes.
Date:06.12.09
Conference in Stockholm
On November 25-27, a Swedish non-governmental organization “Operation 1325” conducted the conference on the topic: “Reform of Security Reform and the UN Reosolution 1325”. At the conference there were involved national organizations, as well as the representative from government structures and European Union. Three-day training considered plenary sessions and group works. In the delegetion of five women from Georgia there were represented Alla Gamakharia (Chairperson of Fund “Sukhuimi”) and Meri Gelashvili (Chairperson of Fund of Women Entrepreneurs). There were discussed the following issues at the conference, like state security, human security and gender issues in relation to the reform of security sector.
Date:27.11.09
Visit of the representative from donor organization
The representative of the donor organization EED, Ilonka Boltze, visited Fund of Women Entrepreneurs. She got acquainted with the activities of Fund and the work places, created in Kutaisi. The guest underlined that Funds activities are necessary, useful and exemplary. She expressed delight that Fund of Women Entrepreneurs has done great job during short period of time. “In spite of the fact, that Fund of Women Entrepreneurs is a young organization with excellent experience and successfully executing its tasks. Economical empowerment of women is their basic objective. This is an important factor for activating beneficiaries, revealing ideas and possibilities” – stated Ms. Boltze. She added that, a woman who achieves success in small business and shows example to others and teaches how to run business in a right way
Date:22.10.09
Round Table
On September 23rd, the round table was conducted on the topic: “Building of economic relations with conflict regions – one of the ways of restoring confidence”.
The meeting was dedicated to the “International Peace Day” (September 21), announced by the UN General Assembly in 1981. The beneficiaries of Fund took participation – women entrepreneurs and trainees of vocational trainings.
At the begining, the presentation was made of the informational journal “Woman and Business”, as well as the breif report on the activities carried out during first half of this year.
After this, the invited expert Alu Gamakharia made interesting speech on the issue of NGOs’ role and importance in conflict resolution and regarding peace processes within economic framwork. The paticipants activley debated on the presented topics.
Date:23.09.09
Round table
Fund of Women Entrepreneurs conducted the round table with participation of women entrepreneurs and the trainees of vocational trainings, in all twenty-three women.
The main purpose of the meeting was exchange of experience and discussing of the problems revealed in working process, looking for the ways of solving then and elaborating recommendations.
“We have continued execution of the activities started in previous years, and actively support IDP women’s involvement in small business. The project anticipates research, educational, informational and other measures contributing to women’s involvement in small business and increasing their role in the society and in the family” – stated Meri Gelashvili (Chairperson of fund of women Entrepreneurs).
The trainees of vocational training courses mentioned how much important for them possibility of obtaining needed skills.
Women Entrepreneurs, in their speeches, mainly underlined that their families have little but stable income that certainly improves their social condition.
The held discussions, once again showed priority of business development, since it is considered as one of the best ways of development
Date:30.06.09
Training for non-governmental organizations
From 2nd to 6th of November, a representative of Fund of Women Entrepreneurs, Diana KUrashvili, participated at the seminar initiated by the Poland Non-Governmental Organizations Coalition (Non-Governmental Development Organizations-NGDOs). At the first day, the coalition director Viochekh Tvorovsky spoke about work of non-governmental sector, why they exist, what should be fields of their activities, mechanisms of cooperation. The participants’ attention was also drawn to establishment of coalitions and choosing of potential partners. In the course of training, the trainers touched importance of volunteers’ work, forms of their actions. Monika Melinger highlighted the social economics and role of NGOs. Development of agro-business, elaborating of a project and its stages, fundraising, problem analysis – Anna Zorovyetska presented very interesting materials on these issues. Each topic was discussed together with reviewing of examples with high activity of the participants. At last, it is worth mentioning, that the training was conducted with the support of Ministry of Foreign Affairs of Poland.
Date :06.11.09
Courses of English language
More twenty-three young women have passed English language course. They were divided into two groups: beginner and intermediate. It is worth mentioning that similar courses are important for Fund’s beneficiaries as they are provided with the opportunity to improve knowledge of language free of charge. There are many people who have desire to pass the course. Therefore the next three-months course will get start with two groups of young women in Kutaisi.
Date:30.11.09
Courses of sewing in Kutaisi
Since November, Fund of Women Entrepreneurs initiated the course of sewing skills in Kutaisi. Five young women, both IDPs and locals, work with great desire to acquire sewing skills. They consider that obtianed knonwledge will help them in future to start their own business and achieve economic independence.
Date:15.11.09
Courses on basis of accounting
Three-months course on basis of accounting will last until the end of December in office of Fund of Women Entrepreneurs, with participation of IDP and local young women. The course program cover the following issues: general characteristics of accounting, turnover of funds, relations with bank, tax legislation and others. With the purpose of deepening the obtained knowledge, the practical lessons are rendered around the discussed theoretical material.
Date :01.11.09
Courses of knitting on machine for IDP women
The third group of IDP women has started the course of knitting on machine. Two young women work three days per week. The course program anticipates the following issues: technique of security, selecting of materials, three methods of starting to knit, taking the measures, calculating of a model, knitting of pocket and buttonhole, knitting of pullover and dresses of different forms, knitting of socks, caps and scarves.
Date:30.10.09
Vocational courses finished in Poti
Three-month vocational training courses finished in Poti and 44 beneficiaries obtained the following skills: in computer techniques – 13 students, English language – 15 students and accounting – 16.
English language course students increased their knowledge and can now freely speak on various topics and translate the texts of average difficulty level.
The beneficiaries, at the computer courses mastered their skills in MS Office Software and Internet usage.
Accounting courses meant to introduce the theoretical material and practical exercises, and the accumulation of knowledge for future usage on computer accounting program “ORIS”.
Date : 05.12.09
Professional Courses in computer skills
Since October, the three-months course of computer skills has been continued in Kutaisi, in office of Fund of Women Entrepreneurs. The young women are divided into two groups. They obatain basic skills of working with computer and get knowledge of some software, like: MS Word, MS Excel, PowerPoint and etc
Date:15.10.09
Vocational training in Khoni
With the initiative of Fund of Women Entrepreneurs, conduction of vocational training is planned in Women Support Centre, established in Khoni – Public school #4.
In particular, the beneficiaries of Fund – IDP and local women – will have possibility of obtaining computer and English language skills, as well as learn sewing.
This centre will render important assistance to IDP and local women in terms of enhancing professional skils.
Date: 07.10.09
Vocational training
Within the project, Fund of Women Entrepreneurs incuded a new direction of activity, anticipating vocational training of the beneficiaries.
In May, there have been organized English language, computer skills and knitting courses. Each of them lasts three months amd IDP women and girls have possibility to attend them.
“Free courses are excellent chance for us to develop our English and computer skills. The obtained knowledge will necessarily make it easy for us to find job” – states Ia Kvitsiani.
“The girls are interested to gain skills of working with the knitting machine. They improve results day by day. It is just most important that they could use this experience” – Nino Chegiani (Knitting trainer)
Date: 01.05.09
Business-training in Khoni
Fund of Women Entrepreneurs conducted the next business-training with participation of women IDPs (15 participants), living in Khoni – former military settlement. The aim of the seminar was teaching of basis of small business, in order to create the best work places and improving beneficiaries socio-economic conditions. The training thematic covered the following issues: concept of small business, elaborating of small business-plans, its structure and purpose. In the course of seminar the participants came to the conclusion that purposefullness, desire and right choicec contributes to successful execution of business idea. After the group work, there were presented five business-plans. The women tried to reveal their capacities as much as possible. The presentations reflected a strategy for implemeted task. At the completion, the participants have possibility to elaborate and present to the competition commission really executable, sustainable and stable projects.
Date: 20.11.09
On April 21-24, Fund of Women Entrepreneurs conducted the training in basis of small business, with participation of the women IDP from different collective centres of Kutaisi (in all 15 participants).
The training program anticipated the following issues: The role of third sector (NGO) and women’s leadership issues; Organizational and legal forms of developing entrepreneurial activities; Management of small business; Methodology of business-plan, its structure and content; risk factors and the ways of neutralization and etc;
The training process also included the discussions on the business issues. The theoretical part was followed by the various exercises for getting better acquainted with business-relations.
After the training, the participants were given chance to present their business-projects to the competition commission. From the submitted sic projects there were chosen the best four and accordingly four work places have been created.
Training on the topic of small business basis in Zestaponi
On July 28th – 31st, Fund of Women Entrepreneurs conducted the next training in Zestaponi on the topic of small business basis in Zestaponi, with participation of fifteen women from different collective centres of IDPs.
The thematic, anticipated within the program included the issues like women’s leadership, legal forms of starting business, small business management, methodology of business-plan, marketing plan and etc.
In the course of training, the participants actively discussed on interesting issues for them and obtained useful advice from the trainers.
At the completion of the training, the participants had possibility of submitting their business-projects to the competition commission and as the result of revision, there have been chosen four best business-plans and the same number of work places were created.
Eka Bagaturia: “The training once again convinced me that I will necessarily be able to open beauty saloon and can serve IDP, as well as local population.”