16 აქტიური დღე ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ
25 ნოემბერს დაიწყო ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული 16 დღიანი საერთაშორისო – საინფორმაციო კამპანია, რომელსაც მეწარმე ქალთა ფონდიც შეუერთდა.ფონდის ბენეფიციარებმა, მეწარმე ქალებმა და ახალგაზრდებმა, აქტიური მონაწილეობა მიიღეს ფონდი “სოხუმის” მიერ ორგანიზებულ მდუმარე აქციას ქუთაისში, წყალტუბოში, ფოთში, ოზურგეთში, ხონსა და ზუგდიდში. თეთრ მაისურებში გამოწყობილი ქალთა მთავარი სლოგანი იყო – „ძალადობა ბოროტებაა!” აქციის მსვლელობა გაშუქდა ადგილობრივი და ცენტრალური მასმედიის მიერ. მოქალაქეთა ყურადღება მალე მიიპყრო. ბევრი მათგანი კამპანიის ისტორიითაც დაინტერესდა.
თარიღი :26.11.10
მდუმარე აქცია – “ადგილობრივ ხელისუფლება – თანაბარი მონაწილეობით”
27 მაისს, მეწარმე ქალთა ფონდის ბენეფიციარები ხონიდან, ქუთაისიდან, ოზურგეთიდან და წყალტუბოდან, აქტიურად ჩაერთვნენ ადგილობრივ თვითმმართველობის არჩევნებში ქალი კანდიდატების მხარდასაჭერად მოწყობილ აქციაში.
მდუმარე აქცია ჩატარადა მთელი საქართველოს მასშტაბით თხუთმეტ ქალაქში, რომელსაც დასავლეთ საქართველოში კოორდინირებას უწევდა ფონდი “სოხუმი”. “თანასწორობა ქვეყნის სიძლიერე” – ამ სლოგანით ხელში შეკრებილმა ქალბატონებმა მიიპყრეს საზოგადოების ყურადღება. აღინიშნა, რომ ეს მასშტაბური აქცია უთუოდ გამოიღებს ნაყოფს – ამომრჩევლები მხარს დაუჭერენ ღირსეულ ქალ კანდიდატებს. აქციის მსვლელობა გაშუქდა ადგილობრივი მედია საშუალებების მიერ.
თარიღი :27.05.10
კონფერენცია თბილისში
თბილისში CTC- ს ოფისში სამი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა კონფერენცია, რომლის ორგანიზტორები იყვნენ საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციები BfdW და EED.
მონაწილებდა 34 ეროვნული ორგანიზაცია სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებიდან: სომხეთი აზერბაიჯანი, საქართველო.
კონფერენციის თემა იყო: ორი ორგანიზაციის BfdW-სა და EED-ს შერწყმა და მასთან დაკავშირებული საკვანძო საკითხები.
კონფერენციაზე გადახედეს აგრეთვე ორგანიზაციის პერსპექტივებსა და ხედვებს 2010 წლამდე. მუშაობა წარიმართა როგორც ლექციური, ასევე ინტერაქტიული მეთოდებით. მონაწილეებმა შეიძინეს ახალი ცოდნა, ასევე გაარკვიეს მომავალი მუშაობის პერსპექტივები.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს მეწარმე ქალთა ფონდის თავმჯდომარემ მერი გელაშვილმა და ფონდი „სოხუმის” თავმჯდომარემ ალლა გამახარიამ.
თარიღი :04.03.10
საორგანიზაციო შეხვედრა ხურჩაში
12 თებერვალს, მეწარმე ქალთა ფონდის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ სოფელ ხურჩაში (აფხაზეთის მოსაზღვრე დასახლება), სადაც შეხვდნენ ადგილობრივ აქტივისტებს. შეხვედრის მიზანი და ამოცანები:
– სოფელ ხურჩასა და მისი მიმდებარე (აფხაზეთის რეგიონის) სოფლების, ნაბაკევისა და კოკის მოსახლეობის ფონდის პროგრამაში ჩართვა;
– ქალებისა და ახალგაზრდა გოგონებისა და ვაჟების საგანმანათლებლო პროგრამაში ჩართვა: ინგლისური ენის, კომპიუტერული უნარ-ჩვევების და ახალი პროფესიების შემსწავლელი კურსები;
– ეკონომიკური ურთიერთობა სახალხო დიპლომატიის დონეზე და განხორციელებული ურთიერთობის გაფართოება;
შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ ეს ურთიერთობები იქნება გრძელვადიანი და შეხვედრები გაიმართება ფონდი “სოხუმის” მიერ ორგანიზებულ ქალთა მხარდაჭერის ცენტრში.
თარიღი :12.02.10
მრგვალი მაგიდა
“მეწარმე ქალთა ლიგის ჩამოყალიბება, პროფესიული კურსების ჩამოყალიბება ზესტაფონში, მოქმედი მეწარმეებისთვის ვორკშოპის ჩატარება საგადახადო კანონმდებლობაში ცვლილებების გასაცნობად” – ეს საინტერესო წინადადება გაჟღერდა მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ ორგანიზებულ მრგვალ მაგიდაზე, სადაც მოწვეულები იყვნენ მეწარმე ქალები და პროფესიული კურსების მსმენელები. შეხვედრა ეძღვნებოდა ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიან საერთაშორისო კამპანიის დასრულებას. მონაწილეები გაეცნენ კამპანიის შესახებ ინფორმაციას და ისაუბრეს იმაზე, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ეკონომიკური სიძლიერე ძალადობის თავიდან ასაცილებლად.
თარიღი :10.12.10
მრგვალი მაგიდა ფოთში
მეწარმე ქალთა ფონდმა მრგვალი მაგიდა ჩაატარა ფოთში, ფონდი “სოხუმის” ქალთა მხარდაჭერის ცენტრი. შეხვედრის მიზანი: მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ ნახევარი წლის განმავლობაში განხორციელებული საქმიანობის ანალიზი, ქუთაისელ და ფოთელ ბენეფიციარების შორის ინფორმაციის გაზიარების შესაძლებლობა და სამომავლო გეგმების დასახვა.
დასაწყისში, საუბარი შეეხო იმას თუ რატომ დავიწყეთ მუშაობა ფოთში. ამის ერთ-ერთი მიზეზი ის არის, რომ ფოთში ცოტაა ისეთი არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც დევნილებთან მუშაობენ, ასევე ისიც რომ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში იგეგმება წყალტუბოდან დევნილების ჩასახლება ფოთში (მალთაყვაში). ამგავრად, მნიშვნელოვანი იქნება მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ დევნილი ქალების მხარდაჭერა ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაში.
ფონდის თავმჯდომარემ, მერი გელაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია ორი ორგანიზაციის გაერთიანების შესახებ: “პური მსოფლიოსთვის” და EED, და ისაუბრა დოკუმენტზე – “ახალი ორგანიზაციის გამოწვევები და მოლოდინები”.
და ბოლოს, კიდევ ერთხელ აღინიშნა, რომ მისასალმებელია ფონდის მხრიდან გამოვლენილი ინიციატივა გააქტიუროს მუშაობა ფოთში მცხოვრებ დევნილ ქალებთან. დაიგეგმა ივლისის თვეში ტრენინგის ჩატარება მცირე ბიზნესის საფუძვლებში, შესაბამისად სამუშაო ადგილების შექმნა. გათვალისწინებული იქნა შეხვედრის მონაწილეთა რეკომენდაცია და სექტემბრიდან ფოთში მოხდება საბუღალტრო კურსების ორგანიზება.
ცხადია, რომ მსგავსი გასვლითი შეხვედრები და უშუალო გარემოს შექმნა ხელს უწყობს ინფორმაციის გაცვლას, გამოცდილების გაზიარებას როგორც ბენეფიციარებს შორის, ასევე თვითონ ორგანიზაცასა და ბენეფიციარებს შორის.
თარიღი : 30.06.10
მეწარმე ქალთა ფონდმა ჩაატარა მრგვალი მაგიდა, რომელიც დაეთმო 2009 წლის ანგარიშს და 2010 წლის სამოქმედო გეგმის განხილვას. შეხვედრას ესწრებოდნენ როგორც ფონდის ბენეფიციარები, დამოუკიდებელი აუდიტორი და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. შეხვედრის უმთავრეს მიზანს წარმოადგენდა ფონდის საქმიანობის გამჭვირვალობა ბენეფიციარების წინაშე. დასაწყისში ფონდის ხელმძღვანელი მიესალმა აუდიტორიას და გააცნო დღის წესრიგი და შეხვედრის მიზანი. ამის შემდეგ წარმოდგენილ იქნა აღწერილობითი და ფინანსური ანგარიშები, რომელშიც საუბარი იყო სადაც ისაუბრეს 2009 წლის განმავლობაში განხორციელებულ ღონისძიებებზე და გაწეულ ხარჯებზე. დამოუკიდებელმა აუდიტორმა კი, თავის მხრივ გააკეთა აუდიტორული დასკვნა და ფონდის საქმიანობა შეაფასა ფინანსური თვალსაზრისით. შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ პროფესიული გადამზადების კურსებმა, რომელიც 2009 წლიდან მუშაობს, მოლოდინი გაამართლა და მიმიდნარე წელსაც გაგრძელდება. 2010 წლის სამოქმედო გეგმის განხილვისას, ბენეფიციარებმა საინტერესო რეკომენდაციები ჩამოაყალიბეს: მასტერკლასების ორგანიზება ერთნაირი ბიზნესით დაკავებული მეწარმე ქალებისთვის, პროფესიული გადამზადების გავლის შემდეგ მსმენელებისთვის ტრენინგის ჩატარება მცირე ბიზნესის საფუძვლებში და სხვა. მიმდინარე წელს მეწარმე ქალთა ფონდი აფართოებს სამოქმედო არეალს და იწყებს მუშაობას ფოთსა და ხურჩაში (აფხაზეთის მოსაზღვრე სოფელი).
თარიღი :26.02.10
დამხმარე სახელმძღვანელო მცირე ბიზნესის საკითხებზე
მეწარმე ქალთა ფონდმა გამოუშვა დამხმარე სახელმძღვანელო “მცირე ბიზნესის განვითარების საფუძვლები”.
წინასიტყვაობაში ვკითხულობთ:
“ეკონომიკური მიზნების, ფუქციების და ქცევის თავისებურებათა გამო, ეკონომიკის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან სექტორად გვევლინება მცირე ბიზნესი, ანუ მცირე მეწარმეობა.”
წიგნში განხილულია ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა ბიზნესის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმები, ბაზრის კვლევა – მარკეტინგი, მენეჯმენტი – ბიზნესის მართვა, ფინანსური მენეჯმენტი, ბიზნეს-გეგმის შემუშავება და სხვა.
პრაქტიკული მაგალითები ბიზნეს-გეგმის შედგენისთვის და საქმიანი ადამინის ლექსიკონი კიდევ უფრო საინტერესოს ხდის წიგნის შინაარსს.
აღნიშნული სახელმძღვანელო მნიშვნელოვან დახმარებას გაუწევს დამწყებ მეწარმეებს თავიანთი ბიზნეს-იდეის სწორად განვითარებაში.
თარიღი :15.01.10
„ქალი და ბიზნესი“ მორიგი ნომერი
გამოვიდა მეწარმე ქალთა ფონდის საინფორმაციო ბიულეტენი „ქალი და ბიზნესი”.
რაზე ისაუბრეს ფოთში გამართულ მრგვალი მაგიდის შეხვედრაზე, რა სახის ღონისძიებები დაისახა სამომავლოდ – ამ ყველაფერზე მკითხველი ინფორმაციებს იპოვის სტატიაში „შეხვედრა ფოთში”.
ჟურნალის დანარჩენ გვერდებზე მოთავსებული მასალებიდან შეიძლება შეიტყოთ რას ფიქრობენ ტრენინგის მონაწილეები და რა სახის ბიზნეს-გეგმები შეიძლება შეიქმნას. როგორ მუშაობენ ხონის სამხედრო დასახლებაში მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ შექმნილი სამუშაო ადგილები.ჟურნალში ექვსთვიანი მუშაობის ანგარიშსაც გაეცნობა მკითხველი.
ჩვეულებისამებ, იურისტის კუთხე გვთავაზობს საინტერესო ინფორმაციებს, რომელიც მნიშვნელოვანია დამწყები მეწარმეებისათვის.
თარიღი : 07.10.10
საინფორმაციო ჟურნალი “ქალი და ბიზნესი” – #3
მეწარმე ქალთა ფონდის საინფორმაციო ჟურნალ “ქალი და ბიზნესში” ახალი რუბრიკა დაინერგა – “თქვენ გისმენთ იურისტი”. აქ მოცემული ინფორმაცია ერთნაირად საინტერესოა როგორც დამწყები მეწარმეებისთვის, ასევე მცირე ბიზნესში ჩართული ქალებისთვის. ფონდის იურისტი თამუნა ფაჩულია პასუხობს შეკითხვებს მეწარმეობასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო საკითხებზე.
ჟურნალში მკითხველს შეუძლია იპოვოს სტატიები ფონდის მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ: EED-ს ეგიდით ჩატარებული პარტნიორთა რეგიონალური საკონსულტაციო შეხვედრა თბილისში; მრგვალი მაგიდა, სადაც განხილულ იქნა ფონდის 2010 წლის სამოქმედო გეგმა; მეწარმე ქალთა საქმიანობა წყალტუბოსა და ზესტაფონში; პროფესიული გადამზადების კურსები; ინტერვიუ სახელმძღვანელოს ავტორებთან – “მცირე ბიზნესის საფუძვლები”.
მეწარმე ქალთა ფონდი ჩვეულებისამებრ აგრძელებს გამჭვირვალობის პრინციპით მუშაობას და მკითხველებს აცნობს დამოუკიდებელი აუდიტორის შეფასებას, რომელსაც თან ახლავს ბიუჯეტის ხარჯთაღრიცხვა.
თარიღი : 05.05.10
ფილმი – “განვლილი გზა“
7 ოქტომბერს, ტელეკომპანია მეგაTV-ის ეთერით, მეწარმე ქალთა ფონდის ფილმი-”განვლილი გზა” გადაიცა. მასში გაშუქდა ფონდელთა მიერ საერთაშორისო ორგანიზაცია EED-ს მხარდაჭერით, პროექტის ფარგლებში დაფინანსებული ქალბატონების წარმატებული სამეწარმეო საქმიანობა.
ფილმი ცხადყოფს, თუ როგორ განავითარეს ქალებმა საკუთარი ბიზნესი, რამ განაპირობა მათი საქმიანობის წარმატება, რაოდენ მნიშვნელოვანია მათთვის ის მოგება, რომელსაც თავიანთი შრომით ღებულობენ, როგორია მათი სამომავლო გეგმები.
ჩემი წარმატება მეწარმე ქალთა ფონდის დამსახურებაა. დღეს, ჩემი სილამაზის სალონით 70 ადამიანი სარგებლობს. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ისინი მომსახურებით კმაყოფილნი არიან, რაც შემდგომში კიდევ უფრო გაზრდის კლიენტთა რაოდენობას,-ამბობს ზესტაფონში მცხოვრები აფხაზეთელი ახალგაზრდა ეკა ბაღათურია
“ეს სახელმძღვანელო არის ანა-ბანა, რომელიც მეწარმე ქალებს აძლევს საწყის ცოდნას და განათლებას წარმატებული ბიზნესის შესაქმნელად” – აღნიშნა “მცირე ბიზნესის განვითარების საფუძვლების” შემდგენელმა და ავტორმა, ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორმა, ასოცირებულმა პროფესორმა მადონა გელაშვილმა მეწარმე ქალთა ფონდის გადაცემაში, რომელიც 16 აპრილს “მეგა-TV”-ის ეთერით გადაიცა.
“მცირე ბიზნესი – ქალთა ეკნომიკური დამოუკიდებლობის პირველი საფეხური” ასეთია თემა ზემოთაღნიშნული გადაცემისა ციკლიდან “ქალთა მეწარმეობა – ბიზნესი თუ თავის გადარჩენა”.
9 წუთის განმავლობაში დასავლეთ საქართველოში მცხოვრებთ საშუალება ჰქონდათ გასცნობოდნენ სიღარიბის დაძლევის მიზნით მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ 2010 წლის დასაწყისში გადადგმულ პრაქტიკულ, კონკრეტულ ღონისძიებებს და მათ მიერ ხონში დაფინანსებული სამუშაო ადგილების სიცოცხლისუნარიანობას.
გადაცემაში ახალგაზრდული ბიზნეს-ტრენინგის მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს თავიანთ მიზანდასახულობას.
“სწორი არჩევანი ხელს შეგვიწყობს ჩვენი იდეების განხორციელებაში” – აღნიშნეს გოგონებმა.
მეწარმე ქალთა ფონდის გადაცემა განმეორებით გავა “მეგა-TV”-ის ეთერში 20 აპრილს, 18 საათზე.
თარიღი :16.04.10
ტრენინგი სოციალური მეწარმეობის თემაზე
მეწარმე ქალთა ფონდმა მონაწილეობა მიიღო 21-25 მარტს, დონორი ორგანიზაცია EED-ს მიერ პარტნიორებისთვის ორგანიზებულ სემინარზე – „შედეგებზე ორიენტირებული დაგეგმარება, მონიტორინგი და შეფასება.”
სემინარის მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა საქართველოდან და სომხეთიდან, საფუძვლიანი ცოდნა მიიღეს ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა: შედეგებზე დამყარებული მართვა, შედეგების ჯაჭვი და მისი კავშირი ლოგიკურ მატრიცასთას, EED-ს მოთხოვნები და ანგარიშის წარმოდგენის ახალი ფორმატი, საბაზისო ინფორმაცია და ინდიკატორების განსაზღვრა.
მსგავსი სემინარის ჩატარება იგეგმება ფონდის ყველა თანამშრომლისთვის იმ მიზნით, რომ მოხდეს მიღებული ცოდნის გაზიარება.
თარიღი : 04.06.10
პროფესიული გადამზადების კურსების ახალი ეტაპი
მეწარმე ქალთა ფონდის ინიციატივით პროფესიული გადამზადების კურსების ახალი ეტაპი დაიწყო ქუთაისსა და ფოთში. ინგლისური ენის, კომპიუტერის და საბუღალტრო აღრიცხვის კურსების მსმენელებს საშუალება ექნებათ სამი თვის განმავლობაში დაეუფლონ საჭირო ცოდნას.
მონაწილეები კმაყოფილებას გამოხატავენ და ფიქრობენ, რომ მიღებული ცოდნა სამომავლოდ დაეხმარებათ სამუშაოს პოვნაში.
თარიღი :16.09.10
ინგლისური ენის და კომპიუტერის შემსწავლელი კურსები ფოთში
ამჯერად ქალაქ ფოთში, მეწარმე ქალთა ფონდის კიდევ 17 ბენეფიციარმა გაიარა ინგლისური ენისა და კომპიუტერის კურსები.
ამ კურსების უმთავრესი მიზანი მიღწეულია: დევნილმა ქალებმა წარმატებით გამოიყენეს შესაძლებლობა და დაეუფლნენ დასაქმებისთვის ყველაზე მეტად საჭირო უნარ-ჩვევებს. ისინი მზად არიან მიღებული ცოდნა პრაქტიკაში გამოიყენონ და მოახდინონ საკუთარი თავის რეალიზება.
თარიღი : 30.07.10
კონსულტაცია ფოთში
30 ივლისს, ქალაქ ფოთში ჩატარდა კონსულტაცია ტრენინგის მონაწილეთათვის, მათ მიერ შემუშავებული ბიზნეს-გეგემების ირგვლივ.
წარმოდგენილი პროექტები ეხებოდა როგორც ვაჭრობის, ასევე მომსახურეობის და საოჯახო მეურნეობის სფეროებს.
საკონკურსო კომისია, მათი განხილვის შემდეგ მიიღებს გადაწყვეტილებას და პრიორიტეტი მიენიჭება სიცოცხლისუნარიან, მდგრად და რეალურად განხორციელებად პროექტებს.
თარიღი :30.07.10
ბიზნეს ტრენინგი ქუთაისში
მეწარმე ქალთა ფონდმა მორიგი ოთხდღიანი ტრენინგი ჩაატარა თემაზე: „მცირე ბიზნესის საფუძვლები”. მონაწილეობა მიიღეს, როგორც ფონდის პროფესიული გადამზადების კურსების მსმენელებმა, ასევე დაინტერესებულმა ქალებმაც. მათ შორის იყო ორი ოსი ქალბატონიც.
ტრენინგის უმთავრეს მიზანს წარმოადგენდა მსმენელებისთვის მცირე ბიზნესის საფუძვლების და ბიზნეს-პროექტებზე დამოუკიდებლად მუშაობის სწავლება. ყველა მონაწილე ცდილობდა, აქტიურად ჩართულიყო მუშაობაში. თითოეულმა მათგანმა გამოხატა კონკურსში მონაწილეობის სურვილი და მზად არიან, ორი კვირის განმავლობაში წარმოადგინონ საკუთარი ბიზნეს-პროექტები მომსახურების სხვადასხვა სფეროში.
ტრენინგის დასრულების შემდეგ მონაწილეებს საშუალება აქვთ, მიიღონ კონსულტაცია და დამატებითი ინფორმაცია საკონკურსო პროექტებთან დაკავშირებით.
თარიღი :20.12.10
ბიზნეს-ტრენინგი ფოთში
ფოთში მცხოვრებ დევნილ ქალთა სოციალური პირობების გაუმჯობესებას ემსახურებოდა ამ ქალაქში ჩატარებული პირველი ტრენინგ-სემინარი “მცირე ბიზნესის საფუძვლების” შესწავლის მიზნით (21-23 ივლისი).
ამ ტრენინგის შედეგად შემუშავდა სასწავლო ბიზნეს-გეგმები: ერთი ჯგუფური და 12 ინდივიდუალური.
ტრენინგის მონაწილეები სერიოზულად ემზადებიან, გადიან კონსულტაციებს მეწარმე ქალთა ფონდში საკონკურსო პროექტებზე სამუშაოდ.
თარიღი :26.07.10
კონსულტაციები ტრენინგის შემდეგ
აპრილის თვეში, მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ მცირე ბიზნესის საფუძვლებში ორგანიზებული ტრენინგის მსმენელებისთვის ჩატარდა კონსულტაციები. საკონსულტაციო სამუშაო, წარმოდგენილი ბიზნეს-გეგმების ირგვლივ, გაგრძელდა 29 აპრილიდან 17 მაისამდე. ტრენინგის მონაწილეთა შორის დიდი ინტერესი გამოიწვია განსხვავებული ბიზნეს-სფეროებში სამუშაო ადგილების შექმნამ.
აშკარად ჩანდა, რომ ტრენინგმა ქალებს მისცა სტიმული დაფიქრებულიყვნენ სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებაზე, შეექმნათ პატარა ბიზნესი და მოესინჯათ საკუთარი შესაძლებლობები.
კონსულტაციების პროცესში მსმენელებმა გამოავლინეს მიზანდასახულობა და მივიდნენ იმ დასკვნამდე, რომ სწორი არჩევანი ხელს შეუწყობს მათი იდეის განხოცილებას და ბიზნეს-საქმიანობაში წარმატების მიღწევას.
თარიღი : 20.05.10
ტრენინგი მცირე ბიზნესის საფუძვლებში
მცირე ბიზნესის საფუძვლებში ჩატარებულ ოთხდღიან ტრენინგში მონაწილეობა მიიღეს დევნილმა ქალბატონებმა ქუთაისში განთავსებული სხვადასხვა კოლექტიური ცენტრებიდან, რომელთა შორისაც იყვნენ ახალი დევნილებიც. ტრენინგის თემატიკა უცვლელი რჩება: მცირე ბიზნესის არსი, ბიზნეს-გეგმის შედგენა, მისი სტრუქტურა და მიზანი, ბიზნესის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმები, ბაზრის კვლევა – მარკეტინგი, საბანკო კრედიტის ძირითადი სახეები და სხვა. მსმენელებმა გამოავლინეს დიდი ინტერესი და სურვილი საფუძვლიანათ განეხილათ თითეული დასმული საკითხი, რათა მიღებული ცოდნა გამოადგეთ სიცოცხლისუნარიანი ბიზნეს-პროექტების განხორციელებაში და სამუშაო ადგილების შექმნაში.
თარიღი : 03.05.10
ბიზნეს-ტრენინგი ახალგაზრდა გოგონებისთვის
22-დან 25 მარტის ჩათვლით, მეწარმე ქალთა ფონდის მიერ ქუთაისში ჩატარდა ბიზნეს ტრენინგი “მცირე ბიზენსის საფუძვლების” თემაზე.
ტრენინგ-სემინარი განსხვავდებოდა ყველა სხვა ჩატარებული სემინარებიდან იმით, რომ მას ესწრებოდნენ ახალგაზრდა გოგონები, რომლებმაც გაიარეს პროფესიული გადამხადების კურსები ბუღალტერიაში, კომპიუტერულ და ინგლისურის უნარ-ჩვევებში, ჭრა-კერვასა და ქსოვაში.
ტრენინგის მონაწილეების დიდი სურვილი იყო გაცნობოდნენ მცირე ბიზნესის საფუძვლებს, რომ შემდგომში შეძლებოდათ რეალური არჩევანის გაკეთება განხორცილებად, სიცოცხლისუნარიან ბიზნეს-პროექტებზე და მოესინჯათ თავიანთი შესაძლებლობები მცირე ბიზნესში.
ტრენინგის თემატიკა მოიცადა ისეთ საკითხებს როგორიცაა მცირე ბიზნესის არსი, ბიზნეს-გეგმის შედგენა, მისი სტრუქტურა და მიზანი, ბიზნესის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმები, ბაზრის კვლევა – მარკეტინგი, საბანკო კრედიტის ძირითადი სახეები და სხვა. ტრენინგის დასრულების შემდეგ, თითოეულმა მონაწილემ გამოთქვა სურვილი კონკურსში მონაწილეობის მიღებისათვის, რათა გამარჯვების შემთხვევაში წარმატებულად განავითარონ მცირე სამეწარმეო საქმიანობა.

On November 25th, Fund of Women Entrepreneurs joined the international-information 16 days of campaign directed against gender violence.
Beneficiaries of the fund, women entrepreneurs and young women actively participated in the silent action, which was organized by the Fund “Sukhumi” in the cities: Kutaisi, Tskhaltubo, Poti, Ozurgeti, Khoni and Zugdidi. Main slogan of the action was – “Violence is evil.”
The action was widely covered by the central and local TV. Many citizens were interested in this event.
Date:26.11.10
Silentation – “local government with equal participation”
On May 27, the beneficiaries of Fund of Women Entrepreneurs from Khoni, Kutaisi, Ozurgeti and Tskhaltubo took active participation in the silent action, organized to express support to the women candidates in local self-government elections.
The silent action was conducted in fifteen cities of Georgia, which was coordinated by Fund “Sukhumi” in Western Georgia.
“Equality is the power of the country” – with this slogan in the hand, the women attracted the public attention. There was mentioned, the action will get result – the women candidates will be elected.
The action was illuminated by the local mass-media.
Date : 27.05.10
Conference in Tbilisi
On March 1-3 in the office of CTC in Tbilisi there was held a conference organized by the two international organizations-donors BfdW and EED. Participants of the Conference were 34 national NGOs from the countries of Southern Caucasus – Armenia, Azerbaijan, and Georgia.
The topic of the conference: Process of merging of two organizations BfdW and EED and key issues regarding this merge. There was discussed perspective and visions of organizations for 2013. There were lectures as well as interactive work.
Participants acquired not only new skills, but defined perspectives for future cooperation.
Chairperson of Fund of Women-Entrepreneurs Meri Gelashvili and Chairperson of Fund “Sukhumi” Alla Gamakharia participated in the conference.
Date:04.03.10
Organizational meeting in Khurcha
On february 12, the representatives of Fund of Women Entrepreneurs visited the village Kurcha (bordering settlement of Abkhazia), where they met local activists.
Objectives and tasks:
– Inclusion of the residents of the villages Khurcha, Nabakevi and Koki in the program of the Fund;
– Inclusion of women, young women and men in educational programs, inluding English language, computer skills and vocational training courses;
– Developing the economical relations at people’s diplomacy level;
During the meeting, the long-term relations were initiated and decided that all measures will be conducted in Women Support Centre of Fund “Sukhumi”.
Date:12.02.10
Round Table
“Establishment of the League of Women entrepreneurs, opening of professional courses in Zestaponi, conducting of workshop for women entrepreneurs to familiarize them with the amendments in taxation legislation ” – these interesting proposals were sounded at the round table of Women Entrepreneurs Fund, where the women entrepreneurs and the students of professional course were invited.
The meeting was dedicated to the international campaign “16 days of activism against violence against women”. The participants were provided with the information about the campaign and talked about the importance of economic strength to prevent violence.
Date:10.12.10
Roundtable meeting in Poti
Fund of Women Entrepreneur organized a round table in Poti, in Women’s Support Centre of Fund “Sukhumi”.
Purpose of the meeting: analyzing the activities of Fund of Women Entrepreneurs during the half year, the possibility of sharing information between the beneficiaries from Kutaisi and Poti, and outlining future plans.
In the beginning, there was discussed the reasons to start working in Poti. One of the reasons is that a few non-governmental organizations work with IDPs in Poti, as well as the fact that the State program is intended to settle the IDPs from Tskhaltubo to Poti (in Maltakva). Therefore, it will be important that Fund of Women Entrepreneurs supported the women IDP in improving of economic conditions.
Chairperson of the Fund, Meri Gelashvili provided the participants with information about merging of two organizations: “Bread for the World” and EED, and talked about the document -”Challenges and Expectations of the New Organization.”
Finally, once again, it was noted that the Fund initiative is welcomed to activate work with women IDPs, living in Poti. Conduction of the training has been planned in July on the basis of small business, accordingly creation of work places anticipated. The recommendations from the meeting participants have been considered and the courses in accounting will be organized since September in Poti.
It is fact, that conducting of similar outdoor meetings and creating of the immediate environment facilitates the exchange of information, experience sharing among the beneficiaries, as well as between the organization and beneficiaries.
Date: 30.06.10
Round table
Fund of Women Entrepreneurs conducted the roundtable to discuss the annual report of 2009 and action plan for 2010. The beneficiaries, an independent auditor and the representatives of local NGOs participated at the meeting with the main objective to make Fund’s activities transparent for its beneficiaries. At the beginning, the chairperson greeted the audience and introduced them with the agenda and purpose of gathering. After this, the narrative and financial reports were presented on the executed activities and expenditures during last year. The independent auditor presented the report and evaluated Fund’s activities with regard to financial point. There was mentioned that the vocational training courses, included in the Fund’s activities since 2009, has justified the expectation and therefore, they will continued this year too. While regarding the action plan of 2010, the beneficiaries stated very interesting recommendations: organizing of masterclasses for the women entrepreneurs who run similar businesses; conducting of trainings on basics of small business for those who have passed vocational training and etc. In this year, Fund of Women Entrepreneurs expands its working area and will start activities in POti and Khurcha (bordering village of Abkhazia).
Date:26.02.10
Manual on the issues of small business
Fund of Women Entrepreneurs published the manual “Basis of Small Business Development”.
In the prologue we read: “Small business or small entrepreneurship is considered as one of the important sectors of economics due to its economical objectives, functions and peculiarities of behavior.”
There are a number of important issues discussed, such as organizational-legal forms of business, market research – marketing, management – business administration, financial management, elaboration of business-plans and etc.
Practical examples on business-plans and the vocabulary for business person make the content of manual more interesting.
The manual provides important assistance for the beginner entrepreneurs in developing their business-ideas.
Date: 15.01.10
“Woman and Business” – the next edition
Fund of Women Entrepreneurs has released the fifth edition of the journal “Woman and Business”.
The reader will find interesting material on the Fund’s activities. The extensive material is devoted to participation of organizations in the 16- day informational campaign against gender based violence.
The reader learns that there was conducted a TV was, created 2 work places and held a round table that summarized the undertaken activities.
Traditionally, the journal talks about the successful women who share their plans for the
future. The publication consists of 24 pages, available in Georgian and English languages.
Date: 07.10.10
A new issue of “Woman and Business”
A new issue of the journal “Woman and Business” has been released.
The article “Meeting in Poti” reflects the information about the roundtable meeting in Poti and the planned measures for future.
From the other materials, published in the journal, the readers have opportunity to get acquainted with the training participants, work places that might be created in future and the small businesses of women in Khoni military settlement.
Six-month reporting period is also covered by the journal.
The lawyer provides the interesting information for the beginner entrepreneurs.
Date: 05.05.10
Film – “The past way”
On October 7th, the TV-channel “Mega-TV” transmitted the film of Fund of Women Entrepreneurs “The past way”. The film reflected the information about successful work places, created by Fund of Women Entrepreneurs within the project of EED.
The film tells about how the women develop their businesses, how they achieved success, how much the profit is important for them, what are their plans for future.
“My success is the merit of Fund of Women Entrepreneurs. Today, I serve almost seventy persons in the beauty saloon. This means that they are satisfied with the service. I hope that the number of customers will increase” – says Eka Bagaturia, a young woman from Abkhazia who lives in Zestaponi at present.
“Small Business – a first step of women’s economic independence”
”This manual is the ABC that gives to women entrepreneurs the initial knowledge and education for developing successful business” – said the composer and author of “Small Business Develpment Basis”, and Doctor of Economic Sciences, an Associated Professor Madona Gelashvili in the telecast of Fund of Women Entrepreneurs, transmitted by “Mega-TV” on April 16.
“Small Business – a first step of women’s economic independence” – this is the topic of the telecast from the series “Women’s entrepreneurship – business or survival”.
From the nine-minutes telecast, the population of Western Georgia had chance to get acquainted with the practical and concrete measures, carried out by Fund of Women Entrepreneurs at the beginning of 2010, including the information about sustainability of the work places created in Khoni.
In the telecast, the participants of the youth business-training underlined their purposes and future plans.
“Right choice will help in fulfilling our ideas” – they stated.
The telecast of Fund of Women Entrepreneurs will be repeatedly transmitted by “Mega-TV” on April 20, at 18:00.
Date:16.04.10
Training on socail entrepreneurship
With the initiative of Centre for Strategic Research and Development of Georgia, the four-day training was conducted in Tbilisi on the topic of social entrepreneurship. The representative of Fund of Women Entrepreneurs – Diana Kurashvili participated at the training.
The training content was very well planned, including the most interesting issues of development of social entrepreneurship. There were identified the characteristics for social and profitable businesses.
Business games and group exercises, used during the course, made the work more effective and the topic easily comprehensible
The experienced, gained at the training, will contribute to Fund of Women Entrepreneurs’ activities.
Date :04.06.10
A new phase of vocational courses
With the initiative of Fund of Women Entrepreneurs, a new phase of vocational courses started in Kutaisi and Poti. Within the following three months, the trainees of English language, computer skills and accounting courses will have an opportunity to obtain useful knowledge. They express consent and consider that the gained experience will help them to build better future.
Date:16.09.10
Courses of English language and computer skills in Poti
In Poti, seventeen beneficiaries of the Fund of Women Entrepreneurs passed the vocational training course in English language and basis of computer skills.
The main objective of these courses has been achieved: women IDPs have successfully demonstrated their capabilities and acquired the necessary skills. They are ready to use the obtained knowledge and realize their potential.
Date: 30.07.10
Consultation in Poti
On July 30th, the consultation meeting was held for the training participants in Poti to review their business-projects.
The submitted projects coverer the scope of trade and services, as well as farming.
The Competition Commission, after consideration of business plans, will take decisions and give preference to viable projects.
Date:30.07.10
Fund of Women Entrepreneurs conducted the next four-day training on the topic: “Basics of Small Business.” There participated the trainees of fund’s vocational training courses, as well as those women who expressed the interested. Among them were two Ossetian women.
The main goal of training was to teach the participants the principles of small business and working independently on business-projects. All participants tried to be actively engaged in the work. Each of them expressed desire to participate in the competition and are ready to present their own business-projects within two weeks.
After the training, the participants have the opportunity to receive consultation and additional information about the competition projects.
Date:20.12.10
Business-training in Poti
To improve social conditions of women IDPs, living in Poti, was the main purpose of the first training-seminar conducted in this city on the topic “Small business basis”.
As a result of this training, the examplary business-plans were worked out: one group and twelve individual.
The training participants work hard and have consultations from Fund of Women Entrepreneurs for working on competitive projects (21-23 July ).
Date:26.07.10
Consultations after the training
The consultations have been conducted for the women, who passed the training in small business issues, arranged in April by Fund of Women Entrepreneurs.
The consultation work, around the presented business-projects, lasted from April 29 to May. The training participants were greatly interested in different business fields for creating new work places.
It was obvious, that the training stimulated the women to think on improving of their social-economic conditions, creating small business and trying their capacities.
In consultation process, the women revealed purposefulness and came to the conclusion that a right choice will help them to realize their idea and achieve success in business activity.
Date:20.05.10
Training on small business issues
The training on small business issues was conducted for women IDPs from different collective centres of Kutaisi. There were invited new IDP women as well.
The training thematic remains the same: small business concept, elaboration of business-plan, its structure and purpose, business organizational-legal forms, research of market – marketing, basic forms of bank credit and etc. The participants revealed interest and desire to discuss each topic detail, in order to use the obtained knowledge in elaborating sustainable business-projects and creating work places.
Date:03.05.10
Business-training for young women
On March 22-25, Fund of Women Entrepreneurs conducted the business-training on the topic of “Small business basis”.
The training was distinguishable from previous seminars by the fact that there participated the young women, who had passed the vocational courses in accounting, computer and English language courses, sewing and knitting.
The participants had big desire to get acquainted with the small business basis, in order to make real choice on executable, sustainable business-projects and try their capacities in small business.
The training thematic cover the following issues: small business concept, elaboration of business-plan, its structure and purpose, business organizational-legal forms, research of market – marketing, basic forms of bank credit and etc.
At the completion of the training, each participant expressed desire of participating in the contest and, in the case of winning, developing of entrepreneurial activity successfully.